Αθλητισμός|18.10.2019 23:53

Ήττα πισωγύρισμα για τον κακό Ολυμπιακό που λύγισε στο ΣΕΦ από την Ζενίτ

Τα παθήματα δεν γίνονται μαθήματα για τον Ολυμπιακό που δείχνει να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα ομοιογένειας από το ξεκίνημα της σεζόν. Μια εβδομάδα μετά την νίκη τους επί της Βαλένθια, οι ερυθρόλευκοι «παραδόθηκαν» στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση(κ.α. 64-64) με 77-68 απογοητεύοντας με την εμφάνιση τους.

Οι  παίκτες τους Κεστούτις Κεμζούρα αποδείχθηκαν τραγικά άστοχοι (6/30 τρίποντα) έκαναν αρκετά λάθη για εντός έδρας παιχνίδι(συνολικά 16) και είχαν πολλές διακυμάνσεις στην απόδοση τους από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνολικά κακός ενώ ειδικά επιθετικά  δεν είχε ξεκάθαρο πλάνο. Πολύ μικρή είναι η επίδραση που έχουν στην ομάδα αρκετές μεταγραφές του. Ο Γουίλ Τσέρι σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν απογοητευτικός. Ο αμερικανός είναι εκτός κλίματος και δείχνει πως δεν μπορεί να προσφέρει. Ο Κουζμίνσκας ήταν επίσης εκτός τόπου και χρόνου, λίγα πράγματα από τον Μπόλντγουιν και τον Ρούμπιτ ενώ ο Χαπ δεν χρησιμοποιήθηκε.

Το 12-0 με το οποίο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι έκανε τον τεχνικό της Ζενίτ Χουάν Πλάθα να… αφρίσει , βάζοντας τις φωνές στου παίκτες του στο πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα. Η κίνηση του να ρίξει στην μάχη τον Κόλτον Αϊβερσον λίγο αργότερα, αποδείχθηκε καθοριστική στο να ισορροπήσει η ομάδα του το παιχνίδι καθώς ο 30χρονος αμερικανός σέντερ βοήθησε πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση με την Ζενίτ να αποκτά ένα σημείο αναφοράς στην ρακέτα. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα , είχαν καλές συνεργασίες στη επίθεση όμως αυτό που τους έλειψε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το μακρινό σουτ καθώς είχαν μόλις ένα (!) εύστοχο(1/12).

Ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε επιθετικά στο 3ο 10άλεπτο(μάλιστα έμεινε για 4 λεπτά χωρίς σκορ) με αποτέλεσμα η Ζενίτ να προηγηθεί με 38-48 και 47-53(στο 30΄). Ο πολύ καλός χθες Αντώνης Κόνιαρης με δυο συνεχόμενα τρίποντα κράτησε «όρθιο» τον Ολυμπιακό(56-59 στο 35΄). Η Ζενίτ απάντησε τρέχοντας ένα μικρό σερί με καλάθια των Χόλινς και Πονίτκα, όμως ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε… εφτάψυχος.

Με δύο εύστοχα τρίποντα από Πάντερ και Παπανικολάου (μόλις 6΄΄ πριν το τέλος) οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν (64-64) στέλνοντας το ματς στην πεντάλεπτη παράταση.

Οι Πειραιώτες στο τέλος αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ, έκαναν πολλά λάθη βιασύνης και επέτρεψαν στην Ζενίτ να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Euroleague. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Πονίτκα(18π.), Αγιόν και Ρένφρο(από 10π.) ενώ από τον Ολυμπιακό διασώθηκαν οι Πάντερ(16π.), Μιλουτίνοφ(16π.) και Κόνιαρης(6π., με 3 ασίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα):  Πάντερ 16 (2), Μπάλντγουϊν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Σπανούλης 7 , Τσέρι, Μιλουτίνοβ 16 (16 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 , Παπανικολάου 6 (1), Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον 6 , Αλμπισί 2, Χόλινς 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Κβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 18, Αγιόν 10 (10 ριμπάουντ).