Αθλητισμός|20.10.2019 00:08

Α2 μπάσκετ: Εύκολη (δεύτερη) νίκη του Ολυμπιακού επί του Φίλιππου

Ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο (18-6 επιμέρους) και μία καλή εμφάνιση στη συνέχεια ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό ώστε να φτάσει στη νίκη με 86-60 απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας για το πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στην ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τον Χαρίλαο Τρικούπη και με μία καλή εμφάνιση κέρδισε τον Φίλιππο στο βοηθητικό του ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 2-1 και μένοντας στο -1 μετά την περσινή τιμωρία.

Μετά το 22-20 του πρώτου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Τσαλδάρη ανέβασαν στροφές και το επιμέρους 18-6 στη δεύτερη περίοδο τους επέτρεψε να πάρουν προβάδισμα 14 πόντων στο ημίχρονο (40-26) και ουσιαστικά να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη, αφού στη συνέχεια έγινε σωστή διαχείριση για να έρθει το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στην Α2.