Αθλητισμός|25.11.2018 19:59

Basket League: Αφεντικό στην πόλη ο ΠΑΟΚ, «καθάρισε» τον Αρη

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξ' αρχής... καβάλα στ' άλογο και διατηρούσε διαφορές άνω των 10 πόντων (28-18, 52-38, 76-61), όμως στην 4η περίοδο, το ματς έγινε για λίγο ντέρμπι.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν με τρίποντο του Χάρις σε απόσταση βολής (78-75), με τον Μποχωρίδη να τραβάει το κουπί και να βοηθά την ομάδα του να μείνει ζωντανή στο ματς, όμως ο «δικέφαλος του βορρά» έπαιξε άμυνα, έβαλε βολές και με τρίποντο του Γκος, για το 85-75, ουσιαστικά «σκότωσε» τον Αρη. Το τελικό 95-79 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

«Καθάρισε» τον Ήφαιστο η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο δούλεψε καλά η «μηχανή» της ΑΕΚ, ανέβασε στροφές κι έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων η Ενωση έφτασε στη νίκη κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου (83-69) και συνέχισε χωρίς απώλειες την πορεία της

Διεύρυνε στους 2 βαθμούς την απόσταση που τη χώριζε από τον Ήφαιστο η ΑΕΚ, επικρατώντας με 83-69 στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Α1.

Με πολυφωνία στην επίθεση, καθώς πέντε παίκτες της σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων, η Ένωση έφτασε άνετα στην 3η εντός έδρας νίκη της και 5η στο σύνολο.

Με 18 λάθη, η ομάδα της Λήμνου δεν μπορούσε να ακολουθήσει παρά την καλή εμφάνιση των Εβανς, Μπράζελτον και Γκότσερ. Ο Ήφαιστος συμβιβάστηκε στην 4η ήττα του, η οποία ήταν και 4η μακριά από την έδρα του.

Τα αποτελέσματα της 7ης Αγωνιστικής (24-26/11)

Ρέθυμνο-Χολαργός 83-76 παρ., 68-68 κ.α.

Προμηθέας Π.-Κύμη 94-61

Περιστέρι-Λαύριο 87-78

ΑΕΚ-Ήφαιστος Λήμνου 83-69

ΠΑΟΚ-Άρης 95-79