Αθλητισμός|24.10.2019 00:31

Champions League: O Μέσι έγραψε ιστορία - Πάρτι της Λίβερπουλ, μεγάλη νίκη της Ιντερ

Ο Λιονέλ Μέσι δεν σταματάει πουθενά! Ο «μάγος» της Μπαρτσελόνα φρόντισε με ένα ακόμη γκολ να γράψει και νέο ρεκόρ στην σπουδαία καριέρα του! Στην Πράγα ο Λίο άνοιξε μόλις στο τρίτο λεπτό το σκορ για τους Καταλανούς κόντρα στη Σλάβια και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Champions League που σκοράρει για 15 διαδοχικές σεζόν!

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ σκόραρε σε βάρος της 33ης διαφορετικής ομάδας στη διοργάνωση, πιάνοντας τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ραούλ.

Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου, η  Ίντερ με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες και του Καντρέβα νίκησε 2-0 την Μπορούσια Ντόρτμουντ (ο «Ελ Τόρο» Μαρτίνες έχασε και πέναλτι στο 82') και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση.

Δείτε τα highlights του Σλάβια - Μπαρτσελόνα

Δείτε τα highlights του Ιντερ - Ντόρτμουντ

Στον 5ο όμιλο, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από το Βέλγιο κερδίζοντας 1-4 τη Γκενκ με δύο γκολ του Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν, που έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Μέσι που σκοράρει δύο γκολ έξω από την περιοχή στο Champions League!

Δύο γκολ πέτυχε και ο Μέρτενς στο Ζάλτσμπουργκ για να κρατήσει την Νάπολι ,που επικράτησε 2-3, στην κορυφή της βαθμολογίας σε ένα ματς με τρομερές ανατροπές. Δύο γκολ πέτυχε και ο Χάλαντ, που έφτασε τα έξι γκολ σε τρεις αγώνες στο Champions League!

Δείτε τα highlights του Γκενκ - Λίβερπουλ

Δείτε τα highlights του Ζάλτσμπουργκ - Νάπολι

Στον 7ο όμιλο η Λειψία ήταν η μεγάλη κερδισμένη χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Ζάμπιτζερ και με το 2-1 επί της Ζενίτ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Μπενφίκα νίκησε δύσκολα 2-1 τη Λιόν κι έχει πλέον κι αυτή ελπίδες.

Δείτε τα highlights του Μπενφίκα - Λιόν

Στον 8ο όμιλο, η Τσέλσι με το γκολ του Μπατσουαγί στο 86' έφυγε με το διπλό από το Άμστερνταμ και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον Άγιαξ. Η Λιλ ισοφάρισε τη Βαλένθια στις καθυστερήσεις με τον Ικονέ, το νέο αστέρι των Γάλλων και δεν την άφησε να πιάσει κορυφή.

5ος όμιλος

Γκενκ – Λίβερπουλ 1-4 (88' Όντι / 2', 57' Τσαμπερλέιν, 77' Μανέ, 87' Σαλάχ)

Ζάλτζμπουργκ - Νάπολι 2-3 (40' πεν., 72' Χάλαντ / 17', 64' Μέρτενς, 73' Ινσίνιε)