Αθλητισμός|31.10.2019 23:19

«Μαέστρος» ο Καλάθης «εκτελεστής» ο Ράις για τον Παναθηναϊκό

Σοβαρός, μυαλωμένος και αποτελεσματικός αποδείχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Εφές Αναντολού επί της οποίας επικράτησε με 86-70. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση μετά τη βαριά ήττα στη Ρωσία από τη Χίμκι, έπαιξαν έξυπνα, ανταποκρίθηκαν στις συνθήκες ενός δύσκολου αγώνα κόντρα σε μια απρόβλεπτη ομάδα όπως αυτή του Εργκίν Αταμάν που θα προκαλέσει πολλές ζημιές και στην φετινή Euroleague.

H καλή κυκλοφορία της μπάλας (19 ασίστ), η καλή άμυνα που οδήγησε την Εφές σε άσχημα σχετικά ποσοστά ευστοχίας σε συνδυασμό με την καλή παρουσία παικτών που ήρθαν από τον πάγκο και πρόσφεραν λύσεις ήταν οι λόγοι που βοήθησαν τους πράσινους να φτάσουν στην τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε έτσι την παράδοση που τον θέλει να κερδίζει σχεδόν πάντα την Εφές στην έδρα του καθώς η τελευταία του ήττα είχε σημειωθεί την σεζόν 2005-06.

Ο Τάιρις Ράις πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Παναθηναϊκού (18π. με 3 ασίστ) ενώ ένα ακόμη double double έκανε ο Νικ Καλάθης που τελείωσε το ματς με 11 πόντους και 10 ασίστ. Καθοριστική στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και η παρουσία των Παπαπέτρου (14π.) και Παπαγιάννη (10π.) ενώ σημαντικές λύσεις στο α' ημίχρονο έδωσε επιθετικά κι ο Φριντέτ.

Εχθρική για τον Παναθηναϊκό ήταν η διαιτησία των: Σρέτεν Ράντοβιτς, Νταμίρ Γιαβόρ και Μεχντί Ντιφαλά οι οποίοι σε αρκετές περιπτώσεις ευνόησαν με αποφάσεις τους την Εφές.

O Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε στο βασικό σχήμα με τον Μπέντιλ στην 5άδα πλαισιωμένο από τους Τόμας, Φριντέτ, Καλάθης, Ουάιλι ένα σχετικά ψηλό σχήμα (ο Τόμας έπαιζε στο «3»), που βοήθησε πολύ στις αλληλοκαλύψεις στην άμυνα.

Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν αστάθεια στον τομέα των ριμπάουντ έδειξαν συνέπεια στην περιφερειακή άμυνα, δεν βγήκαν ελεύθερα σουτ από την Εφές η οποία μάλιστα στο πρώτο 20άλεπτο είχε 1/12 τρίποντα. Ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα προφύλαξε την ρακέτα του,  κερδίζοντας μονομαχίες κοντά στο καλάθι. Κάπως έτσι, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκαν με 38-31 με την Εφές να μειώνει στο 20' σε 42-38.

Η Εφές «ζωντάνεψε» επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο χάρις τις ατομικές εμπνεύσεις του Λάρκιν που αναθάρρησε βλέποντας την άμυνα του Παναθηναϊκού να χαλαρώνει (51-54). Το σχήμα με Καλάθη, Ράις και Παπαγιάννη στην 5άδα έδωσε νέα πνοή στους γηπεδούχους που λίγο αργότερα έτρεξαν ένα σερί 12-0 παίρνοντας ξανά τα ηνία του αγώνα (63-54).

Ο «εξάστερος» στην τελευταία περίοδο ανέβασε την διαφορά ακόμη και στο +13 (68-55) όμως ο Λάρκιν (τελείωσε το ματς με 28 πόντους), συνέχισε το …βιολί του  κρατώντας σχεδόν μόνος του την Εφές μέσα στο παιχνίδι.

Ο Τάιρις Ράις ήταν ο παίκτης που με εύστοχο τρίποντο στο 37' (79-68) έδωσε την χαριστική βολή στην τουρκική ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 9 , Ράις 18 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 10 , Παπαπέτρου 14 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 7 (1), Μπράουν, Φρεντέτ 11 (3), Καλάθης 11 (5/8 δίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 4

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 28 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά, Σίνγκλετον 13 (1), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Πλάις 2, Μίτσιτς 6 , Άντερσον, Πίτερς 2, Ντάνστον 8, Σίμον 11 (1).

Τυφλός φίλαθλος του Παναθηναϊκού βίωσε τον αγώνα

Καλεσμένος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, ένας τυφλός φίλαθλος βίωσε μέσω του συστήματος Braille τον αγώνα με την Αναντολού Εφές με έναν μοναδικό τρόπο, καθώς σε συνεργασία με το τμήμα ΑμεΑ του συλλόγου, αισθάνθηκε όπως οι αθλητές καθισμένος δίπλα στο παρκέ .

Ερυθρός Αστέρας-Χίμκι 90-78

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εύκολα τη Χίμκι με 90-78 με 18 πόντους του Σίμανιτς και 15 πόντους του Στράτου Περπέρογλου (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ). Ο Λάζιτς αποβλήθηκε για γροθιά στον Τίμα μόλις στο δεύτερο λεπτό.