Αθλητισμός|03.11.2019 21:42

Ασύλληπτη νίκη της ΑΕΚ επί του Ατρομήτου (3-2) με χατ-τρικ του Ολιβέιρα

Μια ψυχωμένη ΑΕΚ κι ένα «λιοντάρι» που το λένε... Ολιβέιρα -ο οποίος έκανε χατ τρικ- πήραν τεράστια νίκη 3-2 επί του Ατρόμητου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ακριβώς όπως το ήθελε ο Ατρόμητος, ο οποίος είχε και την τύχη με το μέρος του στο γκολ που πέτυχε και με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Η ΑΕΚ άλλωστε ήταν ελάχιστα απειλητική και με προβληματική κυκλοφορία μπάλας, γεγονός που υπήρξε η ξεκάθαρη απόρροια της απουσίας του Μάνταλου από το βασικό σχήμα αλλά και της έλλειψης χημείας ανάμεσα σε Λιβάγια, Βέρντε και Ντέλετιτς που έπαιζαν πίσω από τον Ολιβέιρα.

Ο Ατρόμητος δεν άφησε αναξιοποίητη την κακή εμφάνιση της ΑΕΚ και στο 20', έπειτα από μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Ανδρούτσο μέσα στην περιοχή και το πέναλτι δόθηκε ολόσωστα. Ο Μανούσος εκτέλεσε, ο Τσιντώντας απέκρουσε και στην επαναφορά, ο επιθετικός του Ατρομήτου σκόραρε.

Η ΑΕΚ πίεσε μετά το 0-1 αλλά δεν το έκανε ορθολογικά παρά το γεγονός ότι θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει σε μια φάση που πρώτα ο Λιβάγια ηττήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μανδά και στη συνέχεια, ο Βέρντε την έστειλε στο δοκάρι. Το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου συνοδεύτηκε από -μάλλον εύλογες- αποδοκιμασίες.

Η Ένωση εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στην επανάληψη και από την είσοδο του Μάνταλου και μετά εδραίωσε την κυριαρχία της. Με βάση την εικόνα του ματς η ανατροπή του σκορ ήταν λογική αν και διακατεχόταν από πολύ μεγάλη δόση της τύχης. Και αυτό διότι στη φάση του 1-1, ο Ολιβέιρα έκανε το καλό σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα πρώτα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια το κεφάλι του Μανδά για να καταλήξει στα δίχτυα.

Το 2-1 ήρθε από ένα τραγικό λάθος της άμυνας του Ατρομήτου και ειδικά του Μανδά, καθώς στο γύρισμα του Γούτα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε πολύ κακό κοντρόλ με αποτέλεσμα να του κλέψει τη μπάλα ο Ολιβέιρα και να την στείλει στα δίχτυα της κενής εστίας.

Αδικαιολόγητα, η ΑΕΚ επαναπαύτηκε μετά το 2-1 και το πλήρωσε. Ο Ατρόμητος πήρε μέτρα, έβαλε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, πρώτα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλλιο που δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Τσιντώντα και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 89' με την κοντινή προβολή του Ανδρούτσου, που έκανε το 2-2. Και εκεί που όλα έδειχναν ψυχρολουσία για την Ένωση, ο Ολιβέιρα έδωσε τη λύση: ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή και έγραψε το 3-2!

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Παουλίνιο, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (81’ Γαλανόπουλος), Βέρντε (67’ Αλμπάνης), Ντέλετιτς (59’ Μάνταλος), Λιβάια, Ολιβέιρα.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (49’ Στρούγγης), Χαρίσης, Ανδρούτσος, Ενσικουλού (68’ Ρόσα), Μανούσος (77’ Γιακουμάκης), Βέλλιος.