Αθλητισμός|24.11.2019 01:05

Καρδιοχτύπησε η Μπαρτσελόνα αλλά σώθηκε - Με ανατροπή και η Ρεάλ

Χέρι χέρι πηγαίνουν η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος κι ενώ πλησιάζει το πρώτο εφετινό μεταξύ τους clasico.

H Μπαρτσελόνα πάντως έδειξε για ένα ακόμη φετινό παιχνίδι προβληματική αγωνιστική συμπεριφορά, ήταν κακή κόντρα στην ουραγό Λεγανές, ευτύχησε όμως να πάρει στο τέλος τους τρεις βαθμούς της νίκης, με ανατροπή από 0-1 στο ημίχρονο και τη χρήση του VAR.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παραμένει στο στόχαστρο και αμφισβητείται ανοιχτά, καθώς η Μπαρτσελόνα δεν θυμίζει την ομάδα που ξέρει ο κόσμος της. Η Λεγανές του Αγκίρε προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι, στο 12ο λεπτό, με σουτ του Εν-Νεσίρι.

Οι Καταλανοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πικέ είχε δοκάρι στο 46' και στο 53' ο Σουάρες ισοφάρισε μετά από ασίστ του Μέσι. Ο Αργεντινός συμμετέχει στα 12 από τα 16 τελευταία φετινά γκολ της Μπαρτσελόνα (75%). Στο 80' από κόρνερ του Ντεμπελέ ο Βιδάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το VAR έδειξε ότι η μπάλα έφτασε στον Χιλιανό από παρέμβαση του Πέρες, για να πάρει η Μπαρτσελόνα τη νίκη.

Αργά το βράδυ του Σαββάτου 23/11, και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε έστω και με άγχος της Ρεάλ Σοσιεδάδ που προηγήθηκε στο σκορ αλλά στο τέλος λύγισε από τα γκολ του Μπενζεμά, του Βαλβέρδε και του Μόντριτς σε ένα ματς όμως που στιγματίστηκε από τις έντονες αποδοκιμασίες προς το πρόσωπο του Γκάρεθ Μπέιλ από το μαδριλένικο κοινό.