Αθλητισμός|29.11.2019 23:59

Euroleague: Ρεκόρ διοργάνωσης ο Λάρκιν με 49 πόντους, πέρασε από τη Βαρκελώνη η ΤΣΣΚΑ

Με τέσσερις αναμετρήσεις που έγιναν το βράδυ της Παρασκευής, ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Euroleague. Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στην έδρα της Ζενίτ, η Εφές Πίλσεν είχε σε δαιμονιώδη βραδιά τον Λάρκιν στον δρόμο προς την εύκολη επικράτηση επί της Μπάγερν, ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε στη Βαρκελώνη την Μπαρτσελόνα

Στη Ρωσία, η Ζενίτ προσπάθησε να ορθώσει ανάστημα απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (που δεν είχε τον Σέρχιο Γιουλ) όμως οι Μαδριλένοι είχαν τον τρόπο, και κυρίως τους Φακούντο Καμπάσο και Γκουστάβο Αγιόν και επικράτησαν με 71-86.

Στην Τουρκία, ο Σέιν Λάρκιν έβαλε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Εφές επί της Μπαγερν με 104-75. Ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ έκανε ρεκόρ διοργάνωσης, πετυχαίνοντας 49 πόντους, με την στατιστική να γράφει 5/7 δίποντα, 10/12 τρίποντα και 9/10 βολές, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Στην Ισπανία, η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 67-96, με την αναμέτρηση να κρίνεται στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ρώσοι επικράτησαν να επιμέρους σκορ 33-18 και οι Καταλάνοι δεν μπόρεσαν να ξαναμπουν στο ματς.