Αθλητισμός|07.12.2019 00:27

Αλύγιστος ο Παναθηναϊκός- «Ραψωδία» του Τάιρις Ράις στην τιτανομαχία του ΟΑΚΑ

Ματσάρα! Ενα καταπληκτικό παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ, από αυτά που μόνο Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μπορούν να προσφέρουν, με ένταση, σασπένς, εναλλαγές στο προβάδισμα, εντυπωσιακές προσπάθειες και αρκετούς πρωταγωνιστές επεφύλασσαν για το πολυπληθές κοινό τους αλλά και για τους απανταχού φίλους του μπάσκετ οι αιώνιοι αντίπαλοι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κέρδισε στην παράταση το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Euroleague με 99-93 (κ.δ. 86-86) απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο Ολυμπιακό, δίνοντας  διαπιστευτήρια μιας σοβαρής ομάδας με ποιοτικά χαρακτηριστικά που ωριμάζει από παιχνίδι σε παιχνίδι.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία για τους «πράσινους» μετά τις νίκες κόντρα σε Ζαλγκίρις, Μπάγερν και Μπασκόνια.

Οι 18.000 φίλοι του Παναθηναϊκού που γέμισαν τις εξέδρες του ΟΑΚΑ έζησαν μοναδικές αλλά και ιστορικές στιγμές όπως ήταν η ανεπανάληπτη εμφάνιση του Ταϊρίς Ράις. Ο Αμερικανός έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague, έδωσε μια καταπληκτική,  παράσταση πετυχαίνοντας 41 πόντους (με 8/16 τρίποντα) θυμίζοντας σε όλους τους λόγους για τους οποίους έχει στην κατοχή έναν τίτλο MVP (2014) στη διοργάνωση.

Στους πρωταγωνιστές του ντέρμπι ήταν κι ο Μπράντον Πολ ο οποίος με την εμφάνιση του στο τέταρτο δεκάλεπτο (πέτυχε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα) άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Εξίσου αποτελεσματικοί αλλά όχι αρκετοί για να αλλάξουν την μοίρα της ομάδας τους ήταν οι Σπανούλης (18π.) και Μιλουτίνοφ (14π.).

Η καλή άμυνα του Κόνιαρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα ταλαιπώρησε τον Καλάθη όμως η απόφαση του Κεμζούρα να αντικαταστήσει τον Κρητικό γκαρντ μετά το 5ο λεπτό με τον Τσέρι, βοήθησε τον παίκτη του Παναθηναϊκού να πάρει… μπρος τελειώνοντας με επιτυχία επιθετικές προσπάθειες. Η κίνηση του Ολυμπιακού να «σημαδέψει» στην άμυνα ατομικές αδυναμίες των «πρασίνων» (Φριντέτ, Παπαγιάννης) δεν απέδωσε καθώς οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί στο 10άλεπο (18-17) κυρίως χάρις τις πρωτοβουλίες του Σπανούλη.

Νέα δεδομένα στο παιχνίδι δημιούργησε η είσοδος του Τάιρις Ράις στην 5άδα. Ο Αμερικανός οργίασε «γράφοντας» στην στατιστική του σε ένα μόλις ημίχρονο 18 πόντους (3/3 διπ., 3/5 τριπ., 3/3 βολές). Με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά οχτώ πόντων(33-25) ενώ ξανά ο ίδιος διαμόρφωσε το 46-39 στο 20'. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου ήταν το γεγονός πως οι «πράσινοι» δεν έκαναν κανένα λάθος.

Ο Παναθηναϊκός με εύστοχη προσπάθεια του ανεβασμένου στην τρίτη περιόδο Τόμας έφτασε στο +13(54-41). Ο Κεμζούρα απάντησε με ένα απρόβλεπτο σχήμα (Μπόλντουιν, Τσέρι, Πολ, Βεζένκοφ και Ριντ) που όμως έφερε αποτέλεσμα οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε κακές επιλογές.

Με τρίποντο του Πολ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ(63-64) κι από εκείνη την στιγμή το παιχνίδι απέκτησε την γνωστή «άγρια ομορφιά» αυτών των ντέρμπι. Ο Πολ συνέχισε εντυπωσιακά, ο Τσέρι έδωσε ξανά το προβάδισμα (81-84).

Ο Βεζένκοφ που έκανε τρομερή προσπάθεια στην άμυνα «έγραψε» με βολές το 84-86 με τον Παπαγιάννη να στέλνει το ματς στην παράταση (86-86).  Στο τέλος και πάλι η προσωπικότητα του Τάιρις Ράις ήταν αυτή που έδωσε στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα που του έδωσε την αγχωτική αλλά πολύτιμη όγδοη νίκη του στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 , Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7 (1), Καλάθης 14 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8 , Μπεντίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντουιν 10 , Πολ 17 (5), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1), Μιλουτίνοβ 14 , Βεζένκοβ 6 (1), Πρίντεζης 7 , Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 .