Αθλητισμός|16.12.2019 00:43

Με γκολ στο 95' ο Μπενζεμά κράτησε ισόβαθμη τη Ρεάλ με την Μπάρτσα πριν απ' το clasico

Μετά τη νίκη-πρόκριση στο Άμστερνταμ επί του Άγιαξ στην επόμενη φάση του Champions League, η Βαλένθια έφτασε κοντά στη νίκη και επί της Ρεάλ Μαδρίτης για τη La Liga. Ωστόσο, ο Καρίμ Μπενζεμά είχε διαφορετική άποψη καθώς ισοφάρισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1.

Ο επιθετικός των Μερένχες έσωσε την ομάδα του από βέβαιη ήττα (οι Νυχτερίδες προηγήθηκαν στο 76' με τον Κάρλος Σολέρ) χαρίζοντας έναν υπερπολύτιμο βαθμό που στέλνει τους Μαδριλένους ισόβαθμους με την Μπαρτσελόνα στο clasico που ακολουθεί. Το απόλυτο ποδοσφαιρικό ντέρμπι που είχε αναβληθεί λόγω ταραχών στη Βαρκελώνη είναι προγραμματισμένο για το βράδυ της Τετάρτης (18/12, 21.00) στο Κάμπ Νόου.