Αθλητισμός|17.12.2019 10:15

Ο Αντετοκούνμπο σταμάτησε στους 48 πόντους αλλά οι Μπακς έχασαν το σερί (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ένα ακόμη ματς καταπληκτικός κι έκανε τα πάντα για να κρατήσει ζωντανό το εντυπωσιακό αήττητο σερί των Μπακς, το οποίο τελικά σταμάτησε στο 18-0. Οι εκπληκτικοί Μάβερικς, έστω και χωρίς τον Ντόντσιτς, βρήκαν τις λύσεις και πέτυχαν μια μεγάλη νίκη με 120-116.

Δίχως τον Μπλέντσο, ο οποίος είναι τραυματίας, εξαρχής φάνηκε ότι οι Μπακς θα αντιμετώπιζαν δυσκολίες. Ο Γιάννης σκόραρε κατά ριπάς αλλά δεν βρήκε συμπαραστάτες με αποτέλεσμα οι Μάβερικς να προηγηθούν με 22-36 στην πρώτη περίοδο και 26-42 στη δεύτερη. Τα «Ελάφια» με τον Κόρβερ να βοηθάει στο σκοράρισμα, αντέδρασαν και πήραν προσωρινά το προβάδισμα (67-66) αλλά το Ντάλας βρέθηκε και πάλι στο +11 (69-80).

Στην τέταρτη περίοδο με δύο απίθανα τρίποντα του Πορζίνγκις, η διαφορά πήγε στους 14 (91-105). Ωστόσο οι Μπακς με την καταλυτική παρουσία του Giannis έφτασαν μέχρι και το 116-119. Ομως στην τελευταία καθοριστική επίθεση που είχαν ανακόπηκαν με αποτέλεσμα να σταματήσει το εντυπωσιακό σερί των 18 νικών που τους έχει φέρει στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας.

Τα highlights του αγώνα

Για το Μιλγουόκι που έχει ρεκόρ 24-4, ο ασταμάτητος Αντετοκούνμπο είχε 48 πόντους (11/16β., 17/25διπ., 1/6τρ.), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, ενώ ο Κόρβερ είχε 17 πόντους κι ο Ιλιασόβα 11. Από το Ντάλας (18-8) ο Πορζίνγκις είχε 26 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κάρι 26 πόντους, ο Φίνει Σμιθ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-36, 56-59, 76-86, 116-120

ΜΠΑΚΣ: Άντετοκούνμπο 48 (18/31 σουτ, 1 τρίποντο, 11/16 βολές, 14 ριμπάουντ), Μίντλετον 9 (4/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2), ΝτιΒιντσέντζο 5 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιλιασόβα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ, Μπράουν 2, Κόναγκτον 5 (1), Κόρβερ 17 (5)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 4 (8 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 26 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπράνσον 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 6 (1/20 σουτ), Κλέμπερ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 7 (1), Μαριάνοβιτς, Ράιτ 13 (1), Λι, Κάρι 26 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).