Αθλητισμός|21.12.2019 20:12

Basket League: Πήρε «ανάσα» ο Άρης- Ο Προμηθέας κέρδισε το θρίλερ με τον ΠΑΟΚ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που κρίθηκε στην παράταση πανηγύρισε στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον μαχητικό ΠΑΟΚ ο Προμηθέας στην 12η αγωνιστική της Basket League.  Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 90-86(κ.δ. 76-76) και έφτασε τις εννιά νίκες στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, ο Δικέφαλος του Βορρά παραμένει στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μόλις τρεις νίκες.Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά(46-32), όμως η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη άλλαξε από την στιγμή που ο Προμηθέας άρχισε να πιέζει περισσότερο  στην άμυνα.

Η απώλεια των Σχίζα και Λιούις με πέντε φάουλ στοίχισε στον ΠΑΟΚ που παρόλα αυτά είχε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς. Μόλις 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 75-76 ο Σμιθ κέρδισε βολές όμως ευστόχησε μόνο στην μια από τις δυο και το παιχνίδι πήγε στην παράταση(76-76).

Ο Προμηθέας με εύστοχο τρίποντο του Φίλερ προηγήθηκε με 78-86 , ο Δικέφαλος μείωσε σε 86-88 και είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή ωστόσο οι παίκτες του(κυρίως ο Σμιθ) δεν είχαν καθαρό μυαλό. Για τον Προμηθέα κορυφαίοι ήταν οι Φίλερ(27π.) και Κασελάκης(18π.). Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη μάχη των ριμπάουντ(είχε 50 έναντι 37 του Προμηθέα).

Ο Άρης δεν είχε περιθώρια για άλλο στραβοπάτημα. Ήθελε πάση θυσία την νίκη απέναντι στο Λαύριο στο Αλεξάνδρειο για να συνεχίσει να αναπνέει. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 81-70  και συμπλήρωσαν τρεις νίκες στην Α1 .Ο δρόμος φυσικά συνεχίζει να είναι «ανηφορικός» για τον ιστορικό σύλλογο της Θεσσαλονίκης καθώς χρειάζεται να βελτιώσει ακόμη περισσότερο την βαθμολογική του θέση προκειμένου να απομακρυνθεί  από την επικίνδυνη ζώνη. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης(20π.), Μιλόσεβιτς(10π.), Ντραγκίσεβιτς(11π.) και Μόρις (11π.) . Ο Άρης είχε 39 ριμπάουντ με 16 ασίστ. Από το Λαύριο καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι: Άλμαν(12π.) και Μουράτος (12π.).

Ο Ήφαιστος αν και αρχικά δυσκολεύθηκε απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του και να φτάσει στην 7η νίκη του στο πρωτάθλημα με 79-65. Για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεχώρισαν οι: Έβανς(16π.), Σταμάτης(18π.), Πελεκάνος(10π.) και Λιτλ (12π.). Από τον Ηρακλή που τελείωσε το ματς με 21 λάθη , καλό παιχνίδι έκανε ο Σούλερ.

Την 3η εντός έδρας νίκη της φετινής σεζόν και την 5η συνολικά πανηγύρισε στην Ρόδο ο Κολοσσός (με 101-84)  απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έπαιξε με μεγάλη θέληση για το θετικό αποτέλεσμα , κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, έλεγξε τα ριμπάουντ και ανά διαστήματα έπαιξε υποδειγματική άμυνα.

Στην διάρκεια του αγώνα ο Λασανά Κρομά πέτυχε ένα θεαματικό buzzer beater στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σκοράροντας με μακρινό σου από το ύψος της προσωπικής της άμυνας του Κολοσσού στο αντίπαλο καλάθι! Οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πιο συγκεκριμένα τους:Τζάκσον(20π.) , Κρομά(17π.) , Τσαλμπούρη(14π.) και Μωραϊτη(12π.). Από το κακό Περιστέρι ξεχώρισαν οι Χάτσερ(16π.) και Γκρέι(14π.).

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη(33π., 10 ριμπ.), Μπαρτ (25π.) Χαραλαμπόπουλο (18π.)  και Τζόουνς (17π.), ο Ιωνικός Νίκαιας έκανε «περίπατο» απέναντι στον μάλλον... ανόρεχτο Πανιώνιο  σε ένα παιχνίδι που έγιναν πράγματα πέρα από τη λογική του μπάσκετ. Ο Ιωνικός που «έγραψε» την 7η νίκη του (με 108-74) είχε 18/37 τρίποντα, 43 ριμπάουντ και 24 ασίστ. Πληροφορίες αναφέρουν πως το επόμενο διάστημα πρόκειται να υπάρξουν αλλαγές στα ρόστερ τόσο του Ιωνικού όσο και του Πανιωνίου!