Αθλητισμός|23.12.2019 01:16

Η Τσέλσι πλήγωσε τον Μουρίνιο, νέα γκέλα για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vids)

Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Τότεναμ καθώς επικράτησε 2-0. Ουσιαστικά τρεις άνθρωποι καθόρισαν το αποτέλεσμα στην πολύτιμη νίκη της ομάδας του Φρανκ Λάμπαρντ σε βάρος εκείνης του Ζοσέ Μουρίνιο που πληγώθηκε από τους πρώην του. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, Γουίλιαν, που πέτυχε και τα δύο γκολ (12', 45'), ο τερματοφύλακας της Τότεναμ, Γκασανίγκα, που έκανε σπάνια γκάφα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να γίνει το 0-2 και ο Σον, ο οποίος 30 λεπτά πριν από τη λήξη τιμωρήθηκε με κόκκινη και τελείωσε τις όποιες ελπίδες της ομάδας του. Κι αφού πήρε το... six-pointer, η Τσέλσι έχει ξανά προβάδισμα 6 βαθμών από την Τότεναμ.

Στο άλλο ματς της ημέρας στην Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη οδυνηρή ήττα από την Γουότφορντ με 2-0. Ένα τραγικό λάθος του Νταβίδ Ντε Χέα σε ένα εύκολο σουτ του Σαρ στο 50', καταδίκασε τους «κόκκινους διαβόλους» που έκαναν ακόμη μια γκέλα καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντίνι.