Αθλητισμός|28.12.2019 00:28

Euroleague: Ανώτερη η Μπαρτσελόνα, κατέρρευσε στην Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός

Αν ο Ολυμπιακός είχε τον Μιλουτίνοφ, αν η βραδιά δεν εξελίσσονταν τόσο άσχημα για τον Σπανούλη, αν έλειπαν τα πολλά λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο… Με τα «αν» όμως δεν γράφεται η ιστορία. Οι «ερυθρόλευκοι» το πάλεψαν για 20-25 λεπτά απέναντι στην Μπαρτσελόνα, έδειξαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο σε μια «καυτή» έδρα όπως είναι το «Παλαού Μπλαουγκράνα», όμως στο τέλος «κατέρρευσαν» και μοιραία έχασαν με 90-80. Η διαφορά ποιότητας ήταν ξεκάθαρη για τις δυο ομάδες, με τους Καταλανούς (ανέβηκαν στις 13 νίκες) να πατούν γκάζι στην τέταρτη περίοδο εκτοξεύοντας τις επιδόσεις τους.

Ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε κακή βραδιά. Ο Kill Bill δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις συνθήκες του αγώνα πέτυχε μόλις 2 πόντους σε 12' και 23'' και η ανάδειξη του σε κορυφαίο σκόρερ της Euroleague (θέλει πλέον 10 πόντους για να ξεπεράσει το Ναβάρο), πήρε παράταση για την επόμενη εβδομάδα, στο ματς του Ολυμπιακού κόντρα στη Φενερμπαχτσέ.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισε στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε να κάνει με τον περιορισμό του Μίροτιτς (έβαλε 9 πόνους πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο) καθώς ο Πρίντεζης έδειχνε να δυσκολεύεται στην αντιμετώπιση του. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 20-10, ο Πέσιτς  άρχισε να κάνει τις πρώτες του αλλαγές στο ματς όμως βρέθηκε απέναντι σε μια έκπληξη καθώς οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε μια πεντάδα (Μπάλντγουιν, Ρότσεστι, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ρούμπιτ), που έπαιξε με ενθουσιασμό και «στρίμωξε» τον αντίπαλο της (29-32).

Ειδικά ο Παπανικολάου στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταπληκτικός σε επίθεση και άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο (40-39) η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στα ριμπάουντ όμως η άμυνα του Ολυμπιακού την οδήγησε σε δέκα λάθη. Στο τρίτο δεκάλεπτο η αδυναμία του Ολυμπιακού να «αναχαιτίσει» τους «δίδυμους πύργους» της Μπαρτσελόνα (Μίροτιτς-Τόμιτς) αποδείχθηκε καθοριστική στην εξέλιξη του ματς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα (59-49).

Αξίζει να σημειωθεί πως στην διάρκεια της τρίτης περιόδου οι διαιτητές απέβαλαν από τον πάγκο με δυο τεχνικές ποινές τον προπονητή της Μπαρτσελόνα, Σβέτισλαβ Πέσιτς  ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για αποφάσεις τους.Η τελευταία  περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Οι Καταλανοί κυριάρχησαν σε όλες τις γραμμές, έπαιζαν σε άλλη… ταχύτητα απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε σταδιακά να καταρρέει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6 , Ρίμπας, Χάνγκα 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 9 (3), Ντιλέινι 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μίροτιτς 21 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τόμιτς 6 .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 , Πολ , Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2 , Τσέρι 6 , Βεζένκοβ 14 , Πρίντεζης 6 , Παπανικολάου 14 (4), Ρούμπιτ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ριντ 15.