Αθλητισμός|04.01.2020 19:37

Basket League: Το Περιστέρι πήρε το ρόπαλο από τον Ηρακλή - Έριξε βόμβα η Λάρισα στην Πάτρα!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Θεσσαλονίκη πήρε το Περιστέρι, που ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τον Ήφαιστο και επικράτησε του Ηρακλή στο Ιβανώφειο σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλη δουλειά έκαναν ο Γκρέι (22) με τον Μορέιρα (17, 9 ριμπ.), ενώ στο τέλος καθοριστικούς πόντους πέτυχε ο Χάτσερ, που έκανε τη διαφορά με ένα δικό του 7-0 και οδήγησε το Περιστέρι σε μια σημαντική νίκη. Ο Χάνλαν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλή.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Λάρισα, που έκανε την μεγάλη έκπληξη στην Πάτρα επικρατώντας 62-76 του ισχυρού Προμηθέα, που πριν από το τζάμπολ ήταν το απόλυτο φαβορί! Ο Ρας έκανε και πάλι μεγάλη εμφάνιση και σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ 14 πόντους με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Χίκι. Ο Προμηθέας μείωσε σε 60-63, αλλά η Λάρισα άντεξε και έχτισε νέα διαφορά.

Στο Ρέθυμνο, οι Κρητικοί συνέχισαν το εντυπωσιακό σερί εντός έδρας, νίκησαν 75-59 τον Ήφαιστο Λήμνου κι έφτασαν τις έξι διαδοχικές νίκες! Ηγέτης ήταν και πάλι ο Φράνκαμπ με 17 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο, που έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και ο Γκόρντον ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το Λαύριο νίκησε εύκολα τον Ιωνικό Νικαίας με 82-68. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντεκόζι με 24 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν έξι τρίποντα από τον πάγκο. Για τον Ιωνικό μόνο ο Τζόουνς (13) και ο Χαραλαμπόπουλος (11) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο Παλαιό Φάληρο ο Πανιώνιος που έχανε 57-58 στην τέταρτη περίοδο, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Καμαριανό και νίκησε έστω και δύσκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 76-67. Ο νεαρός είχε 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία εντός παιδιάς (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάμουελς με 17 πόντους. Ο Τζάκσον είχε 21 πόντους για τον Κολοσσό.