Αθλητισμός|10.01.2020 00:09

Αστοχος και άνευρος στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι

Το μάτι δεν… γυάλιζε όπως πριν από μια εβδομάδα στο Καλίνινγκραντ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, τα μακρινά σουτ δεν μπήκαν, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο δεν μπόρεσαν να καλύψουν αδυναμίες που είχαν βασικές μονάδες. Κάτω από αυτές τις συνθήκες ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο στο Mediolanum Forum από το 96-87 με το οποίο έχασε από την Αρμάνι Μιλάνο στην 18η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή ήταν η όγδοη φετινή ήττα για τους «πράσινους» που έχασαν μια ευκαιρία να κάνουν ένα βήμα… τετράδας βελτιώνοντας τη θέση τους στον πίνακα της βαθμολογίας. Οι λόγοι της ήττας του Παναθηναϊκού είχαν να κάνουν με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ σε κρίσιμες στιγμές (η Αρμάνι τελείωσε το ματς με 33  εκ των οποίων τα 12 ήταν επιθετικά), με τη «χαμηλή πτήση» του Νικ Καλάθη που έμεινε στους 4 πόντους (με 1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 10 ασίστ). Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν άστοχοι, το ποσοστό του στα τρίποντα ανέβηκε στο 37% με κάποια σουτ που μπήκαν στο τέλος κι ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί.

Σπουδαία εμφάνιση για την Αρμάνι πραγματοποίησε ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 πόντους (με 4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα). Όαση επιθετικά για τον Παναθηναϊκό ήταν  Φριντέτ που πέτυχε 28 πόντους (5/8 τρίποντα).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πως δεν μπορούσε να απειλήσει με αποτελεσματικό τρόπο την άμυνα της Αρμάνι από την περιφέρεια. Το ποσοστό των «πρασίνων» στο 20λεπτο από το τρίποντο ήταν της τάξης του 20% (είχε μόλις 2/10), με τον Καλάθη να ανταποκρίνεται στην άμυνα όσες φορές χρειάστηκε απέναντι στον Σέρχι Ροντρίγκεζ αλλά να εγκλωβίζεται στην επίθεση.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Αρμάνι έκανε ο Μορασκίνι (10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα από το 17'). Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 44-34 στο 20' έχοντας 7/14 τρίποντα 17 ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό προβληματική αποδείχθηκε και η κυκλοφορία της μπάλας κάτι που φάνηκε κι από τις έξι μόλις ασίστ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ρίξει την διαφορά (60-55) όμως στις επόμενες φάσεις επέτρεψε στην Αρμάνι να κερδίσει τρία επιθετικά ριμπάουντ τα οποία η Ιταλική ομάδα μετέτρεψε σε πόντους επιτυγχάνοντας ένα επί μέρους 11-0 (71-55).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει με εύστοχα μακρινά σουτ και ατομικές προσπάθειες του Φριντέτ την Αρμάνι στο τελευταίο δίλεπτο ρίχνοντας την διαφορά στους επτά πόντους όμως φάνηκε γενικώς να ξυπνάει... αργά,  δεν υπήρχε χρόνος  και γενικά οι συνθήκες δεν ευνοούσαν για μια ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 44-34, 73-57, 96-87

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοβ 11 (3), Μπιλίγκα 7, Γκουντάιτις 8 , Μορασκίνι 12 (2), Ρολ 9 (2), Ροντρίγκεθ 22 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Ταρζλεφσκι 2, Σάικς 17 (3), Μπρουκς 4 , Σκόλα 4 .

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 15 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 4 , Παπαπέτρου 6 , Τζόνσον 2, Φρεντέτ 28 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλάθης 4 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουάιλι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 , Μπέντιλ 7 (1)