Αθλητισμός|11.01.2020 00:47

Euroleague: «Αλωσε» τη Βαλένθια ο εξαιρετικός Ολυμπιακός

Έμειναν λίγοι και …καλοί και τα έδωσαν όλα. Ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σχετικά rotation, με παίκτες αποφασισμένους και έτοιμους για όλα επικράτησε στην Ισπανία της Βαλένθια με 93-91 υποχρεώνοντας την στην πρώτη της ήττα μετά τρεις περίπου μήνες καθώς η τελευταία φορά που η ισπανική ομάδα είχε χάσει στην έδρα της ήταν στις 18 Οκτωβρίου από την Αναντολού Εφές.

Κάποιες φορές λένε πως τα προβλήματα, οι ήττες ξυπνούν το ένστικτο της επιβίωσης και συσπειρώνουν. Η ομάδα του Πειραιά πήγε στην Ισπανία με 11 παίκτες, χωρίς τους Ριντ και Τσέρι και με τον Μιλουτίνοφ να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.Η εικόνα που είχε όμως κόντρα στην Βαλένθια ήταν εικόνα μιας ομάδας που μπήκε στο παρκέ με το… μαχαίρι στα δόντια. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα το ήθελαν περισσότερο και το έδειχναν σε κάθε φάση, σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας.

Σπουδαίο ματς για τους νικητές έκαναν ο Σάσα Βεζένκοφ, πέτυχε 17 πόντους και πάλεψε φιλότιμα στην άμυνα, ο Πρίντεζης είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Παπανικολάου τα έδωσε όλα (16π.), ο Πολ είχε 12 πόντους  και ευστόχησε σε κρίσιμα σουτ. Ο Σπανούλης πέτυχε καθοριστικούς πόντους στο τέλος ενώ εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο αποδείχθηκε σε ένα ακόμη ματς ο Αντώνης Κόνιαρης. Ο Ολυμπιακός (που πλέον ανέβηκε στις 7 νίκες και εξακολουθεί να έχει ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ) τελείωσε το ματς με 23 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός αμυντικά κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στο ξεκίνημα του αγώνα, δυσκόλεψε πολύ την κυκλοφορία της μπάλας, δεν επέτρεψε να γίνουν πολλά ελεύθερα σουτ στερώντας έτσι την δυνατότητα στην Βαλένθια να βρει ρυθμό μέσα από εύστοχα τρίποντα. Ο Παπανικολάου ξεκίνησε …φουριόζος με 8 πόντους στο 10λεπτο, ενώ στην συνέχεια λύσεις έδωσαν και οι Βεζένκοφ , Πολ (έβαλε δυο τρίποντα στην 2η περίοδο) και Πρίντεζης.

Οι ερυθρόλευκοι στο 18' προηγήθηκαν με 31-39 με την Βαλένθια να μειώνει στο 20' σε 36-39. Ο τομέας στον οποίο ξεχώρισε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι ασίστ (είχε 11 έναντι μόλις 4 των Ισπανών αλλά και 5 κλεψίματα), ενώ αντίστοιχα η Βαλένθια έδειξε μεγαλύτερη συνέπεια (έλλειψη και του Μιλουτίνοφ που δεν έπαιξε πολύ) στο ριμπάουντ.

Στην 3η περίοδο Αντώνης Κόνιαρης έδωσε στον Ολυμπιακό την «σπίθα» που χρειάζονταν για να συνεχίσει την προσπάθεια. Πίεσε και εκνεύρισε στην άμυνα τον Κολόμ, έκλεψε δυο φορές την μπάλα και πέτυχε δυο τρίποντα κάνοντας άνω-κάτω την αντίπαλη ομάδα. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 43-53, όμως η Βαλένθια μετά το 25' άρχισε σταδιακά να πιέζει όλο και περισσότερο στην άμυνα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο τέλος με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32' (70-70) , ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξεμακραίνοντας ξανά στο σκορ (70-78) με τη Βαλένθια να απαντάει με ένα επιμέρους 9-0 (79-78). Στο τέλος η ομάδα του Πειραιά έδειξε χαρακτήρα, κέρδισε μάχες στην άμυνα, Σπανούλης και Πρίντεζης πέτυχαν καθοριστικούς πόντους με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια μεγάλη νίκη ψυχολογίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (1), Μαρίνκοβιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Εντούρ 6 , Αμπάλντε 1, Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 11 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 2 , Βίβες 6 (2), Σαν Εμετέριο 23 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/11 βολές, 4 ριμπάουντ), Σάστρε 1, Ντόρνεκαμπ 10 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1), Μπάλντουιν 2, Πολ 12 (4), Κόνιαρης 8 (2), Σπανούλης 10, Μιλουτίνοβ , Βεζένκοβ 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 18 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3.