Αθλητισμός|15.01.2020 23:15

Euroleague: Οταν έπαιξε σαν Παναθηναϊκός διέλυσε την Μπάγερν

Αγχώθηκε, ίδρωσε, ζορίστηκε μέχρι να φτάσει στην ενδέκατη νίκη του στην Euroleague ο Παναθηναϊκός όμως σημασία έχει πως τελικά έστω και δύσκολα τα κατάφερε απέναντι στη μαχητική Μπάγερν Μονάχου την οποία κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος με 98-83.

Οι «πράσινοι» παραμένουν σταθερά στην πρώτη 6άδα της βαθμολογίας, ενώ η νίκη προσφέρει ψυχολογία ενόψει του επόμενου εντός έδρας αγώνα (17/01) με την Ζαλγκίρις Κάουνας. Αυτό που ωστόσο καλείται να πράξει στις επόμενες αναμετρήσεις ο Παναθηναϊκός είναι να βελτιώσει αδυναμίες του στην άμυνα τις οποίες εμφάνισε για δυο τουλάχιστον 10άλεπτα κι απέναντι στην Μπάγερν. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 43 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 20 ήταν επιθετικά.

Σπουδαίο παιχνίδι ειδικά στα τελευταία λεπτά έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 8 πόντους 5 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ μια ακόμη καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπαπέτρου (13 π. με 9 ριμπάουντ). Ο Νικ Καλάθης μοίρασε 12 ασίστ(με 11 πόντους) από τις 24 συνολικά της ομάδας του. Καλό παιχνίδι έκανε επίσης ο Τόμας με 18 πόντους , 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από 11 πόντους έβαλαν οι Γουάιλι και Μήτογλου, ενώ ο Ράις είχε 12π.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… αγριεμένος στο παιχνίδι, πίεσε από το ξεκίνημα, εκμεταλλεύθηκε τον πανικό της Μπάγερν, έβγαλε αιφνιδιασμούς και έδωσε από νωρίς ένα γρήγορο ρυθμό στο ματς. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 19-2 δίνοντας την εντύπωση πως θέλουν να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για την νίκη. Αυτό που ακολούθησε όμως ήταν πέρα από κάθε λογική.

Η άμυνα χαλάρωσε, οι επιθέσεις του Παναθηναϊκού έπαψαν να στηρίζονται στην καλή κυκλοφορία της μπάλας και οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο ήταν εκτός κλίματος. Η Μπάγερν που στο πρώτο ημίχρονο είχε 9/18 τρίποντα, κατάφερε μέσα σε διάστημα 9 περίπου λεπτών να πετύχει 36 πόντους (!) φτάνοντας ακόμη και να προηγηθεί με 51-53.  Μεγάλη ζημιά στην άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο 20άλεπτο προκάλεσαν οι Τόμας Μπρέι (11 π. με 4 ασίστ) και οι Κόπονεν, Μονρό.

Η Μπάγερν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με 6/6 τρίποντα (!), προηγήθηκε με 61-70 και 65-73 προκαλώντας …πονοκεφάλους στο ΟΑΚΑ. Η πίεση του Λούτσιτς στον Καλάθη δημιούργησε επιπλοκές στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού που παρόλα αυτά στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου κατάφερε να συνέλθει προσπερνώντας στο 30' με 76-75.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε να παίξει άμυνα και τα δεδομένα του αγώνα άρχισαν σταδιακά να αλλάζουν. Από το 30' ως το 35' η Μπάγερν δεν μπόρεσε καν να βρει ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια, οι «πράσινοι» με όπλο την άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ πήραν προβάδισμα 10 πόντων (87-77) ,καταφέρνοντας έστω και καθυστερημένα να… βάλουν το νερό στο αυλάκι για μια ακόμη εντός έδρας νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 18 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο,), Ράις 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Βουγιούκας, Ράουτινς, Τζόνσον 5 (1), Φρεντέτ 4, Καλάθης 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Γουάιλι 11 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μονρό 17 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 4 (5 ριμπάουντ), Λο 5 (1), Τσίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λοεσόρ 3, Χιούστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4.