Αθλητισμός|24.01.2020 23:18

Ισοπεδωτικός Παναθηναϊκός με «οδοστρωτήρες» Παπαπέτρου και Καλάθη

Μια σύγκριση στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague μεταξύ του Παναθηναϊκού και της Βιλερμπάν στη Γαλλία με αυτό που έγινε μερικούς μήνες αργότερα στο ΟΑΚΑ, αρκεί για να καταδείξει το μέγεθος της αλλαγής που έχει συντελεστεί στους «πράσινους» με την έλευση του Ρικ Πιτίνο. Ο Αμερικανός κόουτς έχει μετατρέψει το «τριφύλλι» όχι μόνο σε μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα αλλά και σε ένα σύνολο, που στην καλή του ημέρα, παράγει εκπληκτικό μπάσκετ. Και το εντός έδρας ματς με τη γαλλική ομάδα ήταν μια καλή ευκαιρία για μια εύκολη, ξεκούραστη και χρήσιμη νίκη (100-88) που συνδυάστηκε με θέαμα.

Οι «πράσινοι» που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Παπαπέτρου (21 πόντους), τον Παπαγιάννη (12 πόντους) και τον Φριντέτ (22 πόντους), όπως βεβαίως και τον εκπληκτικό Καλάθη που έκανε double double με 17 ασίστ (!) και 10 πόντους, πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους μετά το διπλό χτύπημα της περασμένης εβδομάδας με Μπάγερν και Ζαλγκίρις, έφτασαν συνολικά τις 13 και παραμένουν στο κυνήγι της τετράδας.

Ο Παναθηναϊκός πήρε εξαρχής το προβάδισμα το οποίο διατήρησε με άνεση μέχρι τέλους. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που η Βιλερμπάν αντέδρασε στο +8 του «τριφυλλιού» ισοφαρίζοντας και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 20-18, στη συνέχεια το σκορ ξέφυγε. Στα μισά της δεύτερης περιόδου η διαφορά ήταν στο +10 (30-20) και στο φινάλε του ημιχρόνου στο +17 (52-35).

Η διαφορά ασφαλείας έδωσε άνεση στον Πιτίνο για rotation και στους «πράσινους» για σόου που διατηρήθηκαν σταθερά στο +15 (73-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου), φτάνοντας και μέχρι το +20 (71-51), ενώ το ματς τελείωσε στο +12 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τους 100 πόντους με την εκπνοή έχοντας έξι παίκτες με +10 πόντους στο ενεργητικό τους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).