Αθλητισμός|25.01.2020 21:42

Παναθηναϊκός 4Χ4 «καθάρισε» από την άσπρη βούλα στη Λάρισα

Ο φορμαρισμένος Παναθηναϊκός, που στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα, επικρατώντας της ΑΕΛ με 0-2, έφτασε το σερί του στις τέσσερις διαδοχικές νίκες μέσα στο 2020 και μείωσε στους τρεις βαθμούς της διαφορά από την τρίτη θέση και την ΑΕΚ, που αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Superleague

Πρωταγωνιστής ήταν ο Τάσος Χατζηγιοβάννης, που θα μπορούσε να αποδειχθεί και μοιραίος. Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού πέτυχε το γκολ της νίκης στο 25' (έφτασε τα πέντε γκολ φέτος), όταν εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Ζαχίντ από τον Μόρα (και υποδείχθηκε μετά από έλεγχο και του VAR), καθώς ο μόνιμος εκτελεστής των πέναλτι, Κίκο Μακέντα, ανέβασε πυρετό και έμεινε στον πάγκο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Νάγκι από τον Καρανίκα. Το εκτέλεσε κι αυτό ο Χατζηγιοβάννης, πολύ άσχημα όμως αλά Πανένκα κι ο Κρίστινσον μπλόκαρε εύκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιχάλης Γρηγορίου, προσπάθησε να αλλάξει την μέτρια εικόνα της ΑΕΛ. Έκανε δύο αλλαγές, γύρισε τον σχηματισμό σε 4-4-2 και η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 63' σκόραρε με τον Κάτσε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τη σύμφωνη γνώμη και του VAR, επειδή ο Παπάζογλου βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ. Ο σέντερ φορ της ΑΕΛ έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία στο 75' να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όταν αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Οι Θεσσαλοί που παραμένουν χωρίς νίκη μέσα στο 2020 με δύο ισοπαλίες και μία ήττα εντός έδρας, αλλά και δύο ήττες εκτός έδρας, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από το τρίτο πέναλτι του Παναθηναϊκού. Στο 89' ο Ανουάρ ανατράπηκε από τον Κρίστινσον και ο Μπουζούκης από την άσπρη βούλα σημάδεψε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

* Η ΑΕΛ εξέδωσε ανακοίνωση σε βάρος της διαιτησίας στην οποία αναφέρει: «Τι χειρουργείο είναι αυτό Θεέ μου από Βρέσκα και Σιδηρόπουλο; Η συμμαχία ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκού αποδίδει καρπούς! Πόσο μίκρυνε ο Παναθηναϊκός...»

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Παπάζογλου, Ζίζιτς, Μόρας (46' Μπούστος), Καρανίκας (46' Μούζεκ), Μπέρτος, Κάτσε (64' Βινίσιους), Αζίγκ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης (63' Κολοβέτσιος), Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Δώνης (72' Μπουζούκης), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Νάγκι (60' Ανουάρ), Καμπετσής