Αθλητισμός|03.02.2020 00:19

Ο Ανσού Φατί ντύθηκε... Μέσι και η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την ήττα από τη Βαλένθια, και στην επιστροφή της στο «Καμπ Νου» επικράτησε της Λεβάντε με 2-1, μην αφήνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης να ξεφύγει στη βαθμολογία της La Liga καθώς η απόσταση παρέμεινε στους τρεις βαθμούς για τους Μαδριλένους. Οι Καταλανοί στηρίχθηκαν στον ποδοσφαιριστή - αποκάλυψη της φετινής σεζόν, τον 17χρονο Ανσού Φατί, ο οποίος σημείωσε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας τον δρόμο για μια εύκολη επικράτηση, με τη Λεβάντε να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Ροσίνα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστική, η Χετάφε συνέχισε την εντυπωσιακή φετινή της πορεία, καθώς επικράτησε με 0-2 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ισοπαλία της Σεβίλης με αντίπαλο την Αλαβές (1-1) την έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Βιγιαρεάλ με τη νίκη της επί της Οσασούνα με 3-1 αξιοποίησε την ήττα της Ατλέτικο από τη Ρεάλ και μείωσε την απόστασή της από τους έκτους «Ροχιμπλάνκος» στους δυο βαθμούς.