Αθλητισμός|06.02.2020 00:30

Εγκλημα και τιμωρία στο Βελιγράδι για τον κακό Παναθηναϊκό

Κακό βράδυ είχε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι, όπου έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να ανακάμψει και να επιστρέψει στις νίκες (78-73) έπειτα από τέσσερις σερί ήττες στη Euroleague. Το πλήγμα για το «τριφύλλι», που ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά την γκέλα στη Βαλένθια, γίνεται πολύ μεγαλύτερο δεδομένου ότι όχι μόνο χάνεται η μάχη για την πεντάδα, αλλά μοιάζει πια περιπετειώδης και η πρόκριση στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός ατύχησε να έχει σε κακή ημέρα τον ηγέτη του Νικ Καλάθη (τελείωσε το ματς με 4/17 σουτ και 4 λάθη για 5 ασίστ), ο οποίος δεν πήρε βοήθειες από τον Φριντέτ που είχε τραγικές επιθετικές επιλογές σε καθοριστικά σημεία του ματς. Κάπως έτσι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο υποχώρησε στο 13-10 καθώς δεν κατάφερε να κερδίσει δύο ματς που βάσει δυναμικότητας θα έπρεπε να έχει πάρει. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-13 και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός πάντως μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με παρουσία-έκπληξη στην πεντάδα τον Νίκο Παππά έκλεισε την πρώτη περίοδο με το άκρως εντυπωσιακό +12 (9-21). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι και το +13 αλλά σιγά σιγά οι παίκτες του Αστέρα με τρομερό come back, άρχισαν να ροκανίζουν το «πράσινο» προβάδισμα, τελειώνοντας το δεκάλεπτο στο 35-32!

Ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε ξανά και νέα αντεπίθεση βρέθηκε και πάλι στο +12 (41-53) , τελειώνοντας τελικά την τρίτη περίοδο στο 46-57 τα δίποντα του «τριφυλλιού» στο 19/39 αλλά και τα τρίποντα στο 2/14! Οπως συνέβη όμως και στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας βρήκε τον τρόπο για να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο καθώς το 52-62 στο 33', μετετράπη σε 66-65 στο 37'.

Εκτοτε ο Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα έχοντας σωστές επιθετικές επιλογές σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έδειξε να μην έχει καθαρό μυαλό. Σε ένα κρίσιμο σημείο πάντως, 1.35' πριν από τη λήξη ο Τόμας με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (70-70), ο Περπέρογλου στη συνέχεια είχε 1/2 βολές (71-70) και ο Καλάθης 1.12' πριν από το φινάλε με γκολ-φάουλ έφερε και πάλι μπροστά τους «πράσινους» (71-73).

Μια τρίποντη βόμβα όμως του Πάντερ στα 52.6'', έπειτα από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, έφερε και πάλι τον Αστέρα μπροστά στο σκορ με 74-73, ενώ έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πιτίνο, ο Πάντερ ευστόχησε σε βολή (75-73). Ακολούθησαν δύο τραγικές επιθέσεις από πλευράς Παναθηναϊκού με τον Φριντέτ και τον Τόμας (αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση) να κάνουν λανθασμένες επιλογές, κάτι που ουσιαστικά «σφράγισε» την επικράτηση του Ερυθρού Αστέρα με 78-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν (0/9 σουτ), Περπέρογλου 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς,  Μπαρόν 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκισατ 2, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 5 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ότζο 8 (7 ριμπάουντ), Στίματς 9 (4 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/4 τρίποντα), Ράις 4 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Καλάθης 9 (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεντίλ (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Στα άλλα ματς της Euroleague η Φενέρμπαχτσε επικράτησε και της Ζενίτ στη Ρωσία με 73-68 και δείχνει να συνέρχεται, η Μακάμπι έστω και δύσκολα νίκησε τη Χίμκι με 80-77 και καπάρωσε την πέμπτη θέση, ελπίζοντας και για τετράδα, ενώ η Μπαρτσελόνα νίκησε στον πόντο (76-77) τη μαχητική Βαλένθια.