Αθλητισμός|14.02.2020 01:47

Επική ανατροπή και ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού

Στη σκιά σοβαρών επεισοδίων που οδήγησαν στην καθυστερημένη έναρξη του αγώνα κατά 45 λεπτά ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη με 2-3 σετ στον πρώτο τελικό του «Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς» παίρνοντας προβάδισμα τίτλου, με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τετάρτη (19/2) στον Άγιο Θωμά. Αν μη τι άλλο πρόκειται και για μία ιστορική νίκη καθώς ήταν η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού επί των «ερυθρόλευκων» μετά από πέντε χρόνια καθώς η τελευταία επιτυχία του σημειώθηκε στις 21/3/2015 και πάλι εκτός έδρας.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο πέμπτο σετ με τους «πράσινους» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να ανατρέπουν το εις βάρους τους 2-0, σε ένα ματς που στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος ήταν διαφήμιση του βόλεϊ κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που είχε την τύχη να παρακολουθήσει μια σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα σε δυο κορυφαίες ομάδες του αθλήματος.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε σχετικά εύκολα να προηγηθεί με 2-0 σετ εκμεταλλευόμενος τα σερβίς των Γκέργκι και Βουλκίδη που δημιούργησαν πολύ μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού. Το τρίτο σετ είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τους «πράσινους» να παίρνουν το προβάδισμα (14-19), τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (22-22), όμως να μην μπορεί να ολοκληρώσει την ανατροπή. Με πρωταγωνιστές τους Ράπτη και Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίτο σετ (23-25) ανακτώντας ελπίδες και ψυχολογία. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων μόλις είχε αρχίσει  με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 2-2 (24-26) το τέταρτο σετ, για να κατακτήσουν τελικά, παίζοντας με μυαλό αλλά και ψυχή στο φινάλε, τη νίκη στο τάι μπρέικ (10-15).

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-6, 12-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 24-26

5ο σετ: 5-3, 7-10, 10-12, 10-15

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15) σε 149΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.

Δυστυχώς όμως ο τελικός στιγματίστηκε από τα επεισόδια που έγιναν εκτός γηπέδου. Πριν από το παιχνίδι περίπου 40 οπαδοί του Ολυμπιακού επιτέθηκαν με μανία σε αστυνομικές δυνάμεις πετώντας μολότοφ και φωτοβολίδες ευθείας βολής με την αστυνομία να απαντάει με ρίψη δακρυγόνων. Επίσης, μετά το τέλος του αγώνα, οπαδοί των Πειραιωτών πέταξαν αντικείμενα και μπουκάλια στους παίκτες του Παναθηναϊκού...