Αθλητισμός|06.12.2018 22:21

Ευρωλίγκα: Τα 15 λάθη σε 20 λεπτά έφεραν την ήττα για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας

Μενέλαος Σεβαστιάδης

Ενα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος «λύγισε» στο Κάουνας, πληρώνοντας τα 15 λάθη στο δεύτερο 20λεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στο Κάουνας από τη Ζάλγκιρις με 83-75 και υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στην Ευρωλίγκα, ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 6-5 και η Ζάλγκιρις που ανεβαίνει σταθερά έφτασε στο 5-6 ενώ πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της, ύστερα από πέντε ήττες που είχε στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της στο Κάουνας!

Ο Ολυμπιακός μπήκε «οπλισμένος» στο ματς με τον εκπληκτικό Πρίντεζη να δείχνει από νωρίς προθέσεις. 4/4 δικά του τρίποντα έφεραν το 14-1 στο 5' και το 19-29 του δεκαλέπτου είχε το απίστευτο 7/10 τρίποντα για τον Ολυμπιακό που είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Το 19-32 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος από εκείνο το σημείο ενώ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός επιθετικά έχασε λίγο την αμυντική του συνοχή και οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Με τον Γκριγκόνις να σηκώνει το επιθετικό βάρος πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής στο 19', μειώνοντας σε 40-42 όμως ο Ολυμπιακός βρήκε άλλα δυο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 48-40 και έχοντας, 1/16 τρίποντα, 12 ασίστ και κανένα λάθος!

Ο επιθετικός οίστρος του Ολυμπιακού έμεινε στα αποδυτήρια, χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και το διάστημα αυτό αρκούσε στην Ζάλγκιρις για να ισοφαρίσει σε 48-48 και να πάρει την ψυχολογία και τον ρυθμό του αγώνα. Οι Λιθουανοί ήταν πλέον σε θέση οδηγού, ο Ολυμπιακός έχασε την ψυχραιμία του και έκανε σε ένα δεκάλεπτο 8 λάθη, 15 σε όλο το ημίχρονο, με την Ζάλκγιρις να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 60-59 και έχοντας πάρεια φόρα.

Το 68-59 στο 31'30'' ήταν ένα ακόμα 8-0 σε έναρξη δεκαλέπτου για την Ζάλγκιρις, η εικόνα έμοιαζε απίστευτη για όποιον είχε δει και το πρώτο ημίχρονο αλλά ήταν πραγματική και σκληρή για τον Ολυμπιακό ο οποίος χρειάστηκε και πάλι τρία λεπτά για να σκοράρει. Η Ζάλγκιρις σταθεροποίησε την διαφορά σε διψήφια τιμή μέχρι τέλους, δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να απειλήσει και πανηγύρισε δίκαια την νίκη.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Ουόλτον, Ουόλτερς 14(1), Ουόκαπ, Βέστερμα, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6(2), Ουάιτ 13, Γκριγκόνις 19(3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλάνοβας 5(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς - Γκος 9(1), Σπανούλης 9(1), Τίμα 9(3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5(1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18(4), Παπανικολάου 6(2), Μάντζαρης, Mπόγρης, Λεντέι 15(1)