Αθλητισμός|17.02.2020 00:15

Ονειρεμένη Λάτσιο, νίκησε την Ιντερ με ανατροπή και «βλέπει» σκουντέτο!

Μια απίθανη Λάτσιο βγαλμένη απ' τα καλύτερα όνειρα των οπαδών της έκανε τρομερή ανατροπή απέναντι στην Ιντερ, επικράτησε 2-1 στο ντέρμπι της Serie A και απέδειξε πως μπορεί να πάρει ακόμη και το πρωτάθλημα! Η εκπληκτική ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι μολονότι βρέθηκε να χάνει 0-1 από τους Νερατζούρι του Αντόνιο Κόντε με γκολ του Γιανγκ στο 44', στο β' ημίχρονο έκανε την ολική ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε στο 50' και με ένα τέρμα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 69'. Κάπως έτσι, οι Λατσιάλι ξεπέρασαν στη βαθμολογία την Ιντερ που έμεινε τρίτη και μείωσαν τη διαφορά από την προπορευόμενη Γιουβέντους στον έναν βαθμό (Βαθμολογία: Γιουβέντους 57, Λάτσιο 56, Ιντερ 54) σε ένα απ' τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών.

Προηγουμένως, η Γιουβέντους που δυσκολεύεται αρκετά το τελευταίο διάστημα και προβληματίζοντας με τις εμφανίσεις της, επικράτησε, έστω και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, της Μπρέσια στο Τορίνο με 2-0. Ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 39', ενώ ο Κουαδράδο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75'. Για να συμβεί αυτό πάντως, η Μπρέσια έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 37' λόγω αποβολής του Αϊέ, ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά.