Αθλητισμός|22.02.2020 00:06

Μπλακ άουτ, κατάρρευση και ήττα του Παναθηναϊκού από την Μπαρτσελόνα

Ενα κακό διάστημα στην τελευταία περίοδο στοίχισε στον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε στην έδρα του από την Μπαρτσελόνα με 81-92 για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» που έδειχναν αποφασισμένοι για να επικρατήσουν, ήταν εξαιρετικοί για τρεις περιόδους, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κυρίως στα τελευταία τέσσερα λεπτά υπέστησαν ένα μπλακ άουτ και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία για να βελτιώσουν τη βαθμολογική θέση τους. Το «τριφύλλι» βρίσκεται πλέον στο 14-11 και βλέπει την «ψαλίδα» από τις θέσεις 7-8 να μικραίνει γεγονός που δημιουργεί ανησυχία..

Ο Γιώργος Παπαγιάννης (14 πόντοι, 7/9 σουτ, 8 ριμπάουντ) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (12 πόντοι) ήταν θετικοί από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Νικ Καλάθης ακούμπησε το τριπλ νταμπλ με 10 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Κορυφαίος του αγώνα πάντως ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ για τους νικητές πρόσφεραν σημαντικές λύσεις οι Κόρι Χίγκινς (17 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάλκολμ Ντιλέινι (15 πόντοι, 6 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με αποφασιστικότητα και μεγάλη προσήλωση στον στόχο. Και με όπλο την άμυνα κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου (23-20), έχοντας όμως την Μπάρτσα πάντοτε σε απόσταση ενός καλαθιού.

Το «τριφύλλι» συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο ξεφεύγοντας ακόμη και με οχτώ πόντους από τους Καταλανούς στο 14' (35-27), ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (45-38) με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματικότητα στα ριμπάουντ, έναν σούπερ Καλάθη (5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και εξαιρετικούς τους Παπαπέτρου (10 πόντους) και Τόμας (9 πόντους).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην τρίτη περίοδο και με δύο σερί καλάθια του Παπαγιάννη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (51-40). Μολονότι όμως ο ΠΑΟ διατηρήθηκε σε αυτή τη διαφορά μέχρι το 24', η Μπαρτσελόνα με αντεπίθεση πλησίασε στους τέσσερις μπαίνοντας ξανά στο ματς (59-55). Και πάλι όμως το «τριφύλλι» βρήκε λύσεις στην επίθεση φτάνοντας ξανά στο +10 (67-57). Ομως και η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε και με τρομερή αντεπίθεση στο φινάλε της περιόδου ψαλίδισε τη διαφορά στους 2 πόντους (69-67).

Και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε (69-69) και ουσιαστικά το ματς άρχισε από τον... μηδέν, ενώ πήρε και προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (69-70). Ο Παναθηναϊκός που αντιμετώπισε πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι στο ξεκίνημα, πέτυχε δύο σερί καλάθια και ξαναπήρε προβάδισμα (74-73) αλλά η Μπάρτσα με τρίποντη «βόμβα» του Αμπρίνες ξαναπήρε κεφάλι (74-76). Ενα καλάθι του Παπαγιάννη έφερε νέα ισοπαλία (76-76) στο 36'.

Σε εκείνο το σημείο όμως ο Παναθηναϊκός έκανε δύο λάθη, η Μπαρτσελόνα τα εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε αρχικά στο +6 (76-82) και στη συνέχεια μέχρι και το τελικό +11 (81-92).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φρεντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).