Αθλητισμός|24.02.2020 18:35

H Σάκκαρη έκανε εντυπωσιακή είσοδο στην Ντόχα με σερβίς «φωτιά»

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο τουρνουά της Ντόχα του Κατάρ καθώς μπήκε με εμφατική νίκη 2-0 στον Α΄ γύρου του τουρνουά. Η Ελληνίδα τενίστρια που ανέβηκε Νο 20 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε 6-4, 6-3 της Γερμανίδας Τζούλια Γκόρτζες (Νο 36) και συνεχίζει στο τουρνουά.

Στον Β' γύρο θα έχει πιο εύκολο έργο καθώς θα αντιμετωπίσει την Τσέχα Τερέζα Μαρτίντσοβα που είναι Νο 157, αλλά έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον Α' γύρο και απέκλεισε την Μισάκι Ντόι (Νο 89) από την Ιαπωνία με 6-2, 3-6, 6-2.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά με δύο μπρέικ στο 1ο και 3ο γκέιμ και έτσι πήρε προβάδισμα στο 1ο σετ με 4-0 αφού παράλληλα διατήρησε το σερβίς της. Η Γερμανίδα απάντησε στο 6ο γκέιμ με το πρώτο της μπρέικ και μείωσε 4-3 αλλά η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της και επικράτησε 6-4. Μάλιστα στο 9ο γκέιμ έχασε δύο ευκαιρίες να κάνει το 6-3 αλλά τα δύο σετ μπολ πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Ακριβώς ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Εκανε μπρέικ στο 1ο και 3ο γκέιμ και ξέφυγε 4-0. Εχοντας ψυχολογικό προβάδισμα αλλά και άνεση στο σκορ πήγε στο ρελαντί. Η Γερμανίδα μείωσε 5-3 κάνοντας μπρέικ στο 8ο γκέιμ αλλά η Σάκκαρη ότι δεν πέτυχε στο 1ο σετ το πέτυχε στο 2ο σετ με μπρέικ στο 9ο γκέιμ και νίκη 6-3. Είχε 7 άσσους έναντι 4 της Γκόρτζες.