Αθλητισμός|22.11.2020 02:13

Champiosn League: «Άλωσε» τη Μαδρίτη η Σίτι, προβάδισμα για Λιόν

Σε μια από τις βραδιές Champions League που θα θέλουν να ξεχάσουν σύντομα τόσο η Ρεάλ Μαδρίτης όσο και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, η Μάντσεστερ Σίτι και η Λιόν έκαναν βήμα πρόκρισης στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης καθώς η μεν Σίτι πέτυχε εκτός έδρας νίκη η δε Λιόν εντός έδρας νίκη χωρίς να δεχθεί γκολ. Οι πρωταθλητές Αγγλίας επιβλήθηκαν της «Βασίλισσας» με 1-2 ενώ η Λιόν επικράτησε της Γιουβέντους με 1-0

Ρεάλ Μαδρίτης - Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Σε μια αναμέτρηση στην οποία η Πέπ Γκουαρντιόλα αποφάσισε να ρισκάρει και να παρατάξει με επιθετικούς προσανατολισμούς την ομάδα του, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Ίσκονα πλασάρει στο 60'. Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άλλαξε ούτε τέμπο, ούτε προσανατολισμό, με τον Στέρλιγνκ να περνά στην ενδεκάδα και να έχει συμμετοχή στα δυο γκολ της ανατροπής, που ήρθαν από τον Ζεσούς στο 77' με κεφαλιά και τον Ντε Μπρούινε στο 83' με εύστοχο πέναλτι.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Βαλβέρδε, Ίσκο (Γιόβιτς 82'), Κασεμίρο, Μόντριτς (Βάσκεζ 82'), Βινίσιους (Μπέιλ 73'), Μπενζεμά.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ουόλκερ, Λαπόρτ (Φερναντίνιο 31'), Οταμέντι, Μεντί, Ρόντρι, Γκουντογάν, Μάρεζ, Ντε Μπρούινε, Μπερνάντο (Σίλβα 72'), Ζεσούς.

Λιόν - Γιουβέντους 1-0

Σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση, οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της Λιόν, που επικράτησε με το γκολ του Τουσάρ στο 31'. Οι Γάλλοι είχαν και δοκάρι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ιταλίας δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες. Η Λιόν άντεξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Ιταλούς να ζητούν πέναλτι και να βλέπουν και γκολ της να ακυρώνεται (σωστά) ως οφ σάιντ.

Λιόν: Λοπές, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο, Αουάρ, Ντεμπελέ, Ντιμπουά (78’ Τετέ), Μαρσάλ, Εκαμπί (66' Τεριέ), Κορνέ (81’ Αντερσεν), Τουσάρ, Μπρούνο

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Σάντρο, Πιάνιτς (61΄Ράμσεϊ), Μπετανκούρ, Ραμπιό (78’ Μπερναρντέσκι), Κουαδράδο (70΄Ιγουαΐν), Ρονάλντο, Ντιμπάλα