Αθλητισμός|28.02.2020 00:14

Europa League: Η Χετάφε απέκλεισε τον Αγιαξ κι η Γιουνάιτεντ πέρασε με περίπατο

Ο Ντάνιελ Ποντένσε άφησε το πρώτο του αποτύπωμα στην ήττα άνευ ουσίας της Γουλβς από την Εσπανιόλ με 3-2, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Βασιλεία και αποχαιρέτισε την Ευρώπη. Τη μεγαλύτερη νίκη της βραδιάς πάντως πέτυχε η Μπασακσεχίρ που στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε το 3-1 της Σπόρτινγκ και στο 119' της παράτασης, με εκτέλεση πέναλτι, πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση! Παράλληλα, με ευκολία πέρασε στους «16» του Europa League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όπως και η Ιντερ, ενώ η Χετάφε ολοκλήρωσε το... θαύμα της πρόκρισης επί του Αγιαξ.

Την πρώτη του σημαντική εμφάνιση με την φανέλα της Γουλβς άφησε ο Ντανιέλ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος εξτρέμ που ξεκίνησε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα των λύκων στον επαναληπτικό με την Εσπανιόλ είχε άμεση συμμετοχή και στα δύο γκολ των Άγγλων, που παρά την ήττα από τους Καταλανούς με 3-2 προκρίθηκαν στους 16 του Europa League.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ξεκίνησε την φάση που έφερε την ισοφάριση σε 1-1 από τον Τραορέ, ενώ από δική του ασίστ ο Ντόχερτι έκανε το 2-2, που όμως δεν έμεινε ως το τέλος, αφού του χατ-τρικ του Καλέρι έδωσε την νίκη στην Εσπανιόλ με 3-2.

Δεν τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ που στάθηκε αξιοπρεπώς στην Βασιλεία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-0 που έβαλε τέλος στη φετινή ευρωπαϊκή πορεία, ενώ στο σημείο μηδέν για την σεζόν έφτασε η Πόρτο που διαλύθηκε εντός έδρας από την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1-3, σε ένα αποτέλεσμα, αλλά και μία εμφάνιση που την γύρισε αρκετά χρόνια πίσω.

Η Γιουνάιτεντ πέρασε ένα ωραίο ευρωπαϊκό βράδυ ολοκληρώνοντας τη δουλειά που είχε κάνει από το πρώτο ματς στο Βέλγιο. Η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη που είδε νωρίς η Μπριζ και την έκανε κομμάτια με 5-0 στο Old Trafford συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και τα αποτελέσματα. Στο 27' ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 1-0 από τη βούλα και πριν έρθει ο ημίχρονο Ιγκάλο και ΜακΤόμινεϊ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στην επανάληψη, οι Αγγλοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη καθώς ο Φρεντ έβαλε ακόμα δύο γκολ (82', 90') διαμορφώντας το τελικό 5-0.