Αθλητισμός|27.02.2020 23:52

Ο Ουίλμπεκιν σόκαρε τον Ολυμπιακό-«Κρύα» ήττα από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλεψαν σαν λιοντάρια στο καυτό από 11.000 φιλάθλους «Γιαντ Ελιάου», ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα μακριά από τη νίκη όμως στο τέλος, το εύστοχο τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη «γκρέμισε» την συγκλονιστική προσπάθεια που προηγήθηκε με την Μακάμπι να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 71-70. Κρίμα κι άδικο για τους «ερυθρόλευκους» που στα μέσα της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 62-55, έδειξαν χαρακτήρα και θέληση παρά τα προβλήματα και τις απουσίες τους όμως στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όλα πήγαν στραβά.

Οι απουσίες δυο σημαντικών «πυλώνων» της ομάδας όπως είναι ο Σπανούλης και ο Μιλουτίνοφ δημιουργούν κενά που δεν είναι δυνατόν να αναπληρωθούν, παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τον αντίπαλο του με την «δίψα» του για το θετικό αποτέλεσμα. Παρά την ήττα τους οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούν  να διατηρούν μαθηματικές ελπίδες για την 8άδα, ωστόσο για να καταφέρουν να φτάσουν στα πλέι οφ της διοργάνωσης θα χρειαστεί να πετύχουν μια μεγάλη υπέρβαση καθώς τα δεδομένα δεν είναι υπέρ του.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο 10λεπτο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικός, περιόρισε αμυντικά την «δράση» των Ουίλμπεκιν και Ντόρσει, ενώ επιθετικά στηρίχτηκε σε μεγάλο βαθμό στις εμπνεύσεις του ΜακΚίσικ. Σταδιακά όμως ερυθρόλευκοι άρχισαν να χάνουν την συγκέντρωση τους(συμπλήρωσαν 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο), ενώ παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας(είχε μόλις 3 ασίστ στο 20΄), με αποτέλεσμα η Μακάμπι να τρέξει ένα επιμέρους 12-0 παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (39-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο, δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Μπάλντγουιν και Πρίντεζη κι ένα κλέψιμο του Παπανικολάου άλλαξαν την εικόνα του αγώνα με τον Ολυμπιακό αρχικά να μειώνει(47-46) και στην συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με εύστοχη προσπάθεια του Μπάικς(49-50).

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα( 55-62 και 58-64) έδειξε να έχει το μομέντουμ, οι παίκτες του έπαιζαν  με μεγάλη αυτοπεποίθηση  όμως στο τέλος όλα ανατράπηκαν. Ο Παπανικολάου χρεώθηκε με φάουλ την στιγμή που ο Ουίλμπεκιν πήγε να εκτελέσει από τα 6.75. Με τρεις εύστοχες βολές μείωσε σε 68-69 , ενώ ο ίδιος παίκτης μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 68-70, διαμόρφωσε με τρίποντο το 71-70.

Ο αμερικανός της Μακάμπι ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους. Καταπληκτικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στο β΄ ημίχρονο έκανε ο Μπάλντγουιν(13π.,5 ριμπάουντ 2 ασίστ), ενώ καλός στο ντεμπούτο του ήταν κι ο ΜακΚίσικ (14π.). Ο Παπανικολάου είχε 8 πόντους με 7 ριμπάουντ. Είναι αξιοσημείωτο πως ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα από την νίκη έχοντας 21 λάθη, μόλις 9 ασίστ ενώ είχε  περισσότερα ριμπάουντ από την Μακάμπι(37 έναντι 30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (3), Γουίλμπεκιν 21 (4), Έισι, Ρέινολντς 4 (6 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Αβντίγια 2 , Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 3 (1), Μπάλντγουιν 13 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοβ 9 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ρούμπιτ, Έλις 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 14