Αθλητισμός|04.03.2020 00:56

Ο νέος Ολυμπιακός ήταν ωραίος- Με «ήρωα» τον ΜακΚίσικ «λύγισε» τον Παναθηναϊκό

Τι κι αν βρίσκεται στην Ελλάδα λιγότερο από ένα μήνα; Ο Σακίλ ΜακΚίσικ παίζει σαν να βρίσκεται από την αρχή της σεζόν στο ρόστερ του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός γκάρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των «ερυθρολεύκων» στο ΣΕΦ επί του Παναθηναϊκού με 81-78 με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως έχει «ταλέντο» στην επιλογή ξένων παικτών. Ο ΜακΚίσικ τελείωσε το ματς με 22 πόντους, πρόσφερε καταπληκτικό θέαμα με τα απίθανα καρφώματα του, ενώ στο τέλος όταν η μπάλα «έκαιγε» ήταν αυτός που έδωσε λύσεις με τις ατομικές του εμπνεύσεις.

Εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ένας ακόμη παίκτης που επιλέχθηκε από τον προπονητή του Ολυμπιακού στα τέλη Γενάρη. Ο λόγος για τον Οκτάβιους Έλις (6 πόντοι με 10 ριμπάουντ), ο οποίος εξελίσσεται σε ένα σημαντικό «γρανάζι» στη «μηχανή» του νέου Ολυμπιακού, που μπορεί να  στερείται της παρουσίας πρωτοκλασάτων παικτών του (Μιλουτίνοφ, Σπανούλης), είναι όμως ανταγωνιστικός έχοντας βάλει αρχές στο παιχνίδι του σε επίθεση και άμυνα. Αυτή ήταν η 12η νίκη του Ολυμπιακού στη Euroleague που παραμένει «ζωντανός» στη διεκδίκηση της 8άδας που οδηγεί στα πλέι οφ.

T

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην άμυνα, οδήγησε τον αντίπαλο του σε 17 λάθη (!), ήταν συνεπής στον τομέα των ριμπάουντ όμως πώς θα μπορούσε να κερδίσει ένα ντέρμπι σε μια αφιλόξενη για αυτόν έδρα όπως το ΣΕΦ με αυτά τα ποσοστά ευστοχίας; Οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με 1/20 τρίποντα! Υπό αυτές τις συνθήκες ήταν κατόρθωμα το γεγονός πως κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη ως το τέλος.

Οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου για τις δυο ομάδες ήταν κυρίως παιδιά που δεν ξεκίνησαν στις αρχικές πεντάδες. Από την πλευρά του Ολυμπιακού ο Βεζένκοφ ήταν αυτός που με την απόδοση του εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα (και κυρίως τον Τόμας), ευστοχώντας σε μακρινά σουτ, με τα οποία βοήθησε την ομάδα του να αντιδράσει μετά το επιμέρους 6-20 (σκορ 18-24) που «έτρεχαν» οι φιλοξενούμενοι.

T

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά, βρήκε στο πρόσωπο του Τάιρις Ράις έναν εξαιρετικό δημιουργό που «διεύθυνε» υποδειγματικά με την εμπειρία την ομάδα. Σημαντική στην άμυνα ήταν η επίσης η συνεισφορά του Ουέσλι Τζόνσον όπως και του Ντίνου Μήτογλου (9π.). Ο Ολυμπιακός παρότι έκανε περισσότερα λάθη, προηγήθηκε με 45-39 στο 20' κυρίως γιατί η περιφερειακή του άμυνα ανταποκρίθηκε σε ικανοποιητικό βαθμό με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ξεκινήσει με 0/10 τρίποντα!

T

Ο Καλάθης στην τρίτη περίοδο ήταν θαρρείς και έπαιζε… μόνος του. Δημιουργούσε διαρκώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και ουσιαστικά ήταν αυτός που κρατούσε όρθιο τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ έναν εξαιρετικό σκόρερ, ο Ρότσεστι έδινε λύσεις σε κρίσιμα σημεία, ο Έλις βοήθησε σε ριμπάουντ και σκορ ενώ ο Πρίντεζης ήταν η σταθερά των «ερυθρόλευκων» σε επίθεση και άμυνα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα των 6 πόντων που πήραν από το ημίχρονο (65-59 στο 30') όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

T

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύθηκαν τα παιδαριώδη λάθη που έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού στα επόμενα λεπτά, ισοφάρισαν το παιχνίδι ( 67-67 στο 35') και η αγωνία έφτασε στο αποκορύφωμα στο ΣΕΦ. Ήταν η στιγμή που μίλησε η «καρδιά» του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος (συνεπικουρούμενος από τον Ρότσεστι αλλά και τον Παπανικολάου) οδήγησε την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη. Ο Παναθηναϊκός στο τέλος είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως ο Ντεσόν Τόμας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων από την κορυφή.

T

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντουιν 2 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πολ 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοβ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 ( 6 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Φριντέτ 2, Καλάθης 18 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ).