Αθλητισμός|12.03.2020 00:19

Champions League: Στους «οκτώ» η Παρί, ξόρκισε την κατάρα!

Περισσότεροι από χίλιοι οπαδοί της Παρί Σεν Ζερμέν έκαναν τη νύχτα μέρα κατά την υποδοχή της αποστολής της γαλλικής ομάδας και «έφτιαξαν» τον Νέιμαρ και την παρέα του για να ξορκίσουν την κατάρα του αποκλεισμού στους «16». Οι Γάλλοι βγήκαν κεφάτοι στο γήπεδο και παρά το γεγονός ότι έπαιξαν μπροστά σε άδειες εξέδρες κατάφεραν με ουσία στο παιχνίδι τους να πάρουν σκορ πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο και να φτάσουν εύκολα στους «8» του Champions League, επικρατώντας 2-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, που άργησε να  ξυπνήσει.

Ο Νέιμαρ πέτυχε το 35ο του γκολ στο Champions League, σκοράροντας όπως και στο πρώτο παιχνίδι και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση. Ο Βραζιλιάνος έχει συμμετοχή σε 38 γκολ σε 28 εντός έδρας αγώνες (20 με την Μπαρτσελόνα και 8 με την Παρί), μετρώντας 26 γκολ και 12 ασίστ. Η Παρί που έχει σκοράρει και στα 32 τελευταία παιχνίδια στη διοργάνωση (συνολικά 85 γκολ), πανηγύρισε τη νίκη και ετοιμάζεται για την επόμενη φάση. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Ισπανός μπακ Χουάν Μπερνάτ με προβολή από σέντρα του Σαράμπια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και οι Γάλλοι πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Κιμπεμπέ, Kέρερ, Μαρκίνιος, Παρέδες, Καβάνι, Νέιμαρ, Ντι Μαρία, Μπερνάτ, Σαράμπια, Γκεγιέ

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούγκι, Ζαγκαντού, Χακίμι, Σάντσο, Γκερέιρο, Χούμελς, Χάλαντ, Αζάρ, Πίστσεκ, Βίτσελ, Εμρέ Τσαν