Πρωτάθλημα Αργεντινής: Ακόμα μπαίνουν γκολ στο Γοδόι - Λανούς! Highlights

Με πέντε αγώνες έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Αργεντινής - Liga Profesional που μεταδίδεται αποκλειστικά απ' την υβριδική τηλεόραση του OPEN και το ethnos.gr. Το παιχνίδι που έκλεψε την παράσταση ήταν αυτό της Γοδόι Κρουζ με τη Λανούς που έληξε δίχως νικητή αλλά σημειώθηκαν οχτώ γκολ σε ένα άκρως εντυπωσιακό 4-4!

Η δράση άρχισε με τη σέντρα καθώς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1' με τον Τροϊάνσκι, ενώ στο 9' είχαν πετύχει το 0-2 με πέναλτι του Ντίας. Ωστόσο με τη συμπλήρωση 30 λεπτών η Γοδόι Κρουζ είχε ισοφαρίσει με τέρματα του Αγιένδε (17') και του Αμπρέγο (30'). Η Λανούς βρήκε άλλα δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (34' και 35') με τους Ντίας και Ορόσκο για το 2-4 και η Γοδόι μείωσε σε 3-4 στο 39' με τον Σάλομον Ροντρίγκες. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο κλειστό αλλά στο 92' ο Ντιέγκο Ροντρίγκες διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

Πλατένσε - Κολόν 0-0

Ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) τελείωσε το παιχνίδι της Πλατένσε με την Κολόν Σάντα Φε. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν φύγει με τη νίκη αλλά είχαν δοκάρι στο φινάλε του ματς.

Μπάνφιλντ - Σεντράλ Κόρδομπα 1-0

Ένα γκολ του Μπισάνζ στο 29' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χάρισε στην Μπάνφιλντ μια πολύτιμη νίκη επί της Σεντράλ Κόρδομπα με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλο πέναλτι στο 11' αλλά ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού Αντρές Τσάβες νικήθηκε απ' τον Λεντέσμα που απέκρουσε.

Σαρμιέντο - Άρσεναλ 1-0

Σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισε η Σαρμιέντο επί της Άρσεναλ Σαραντί. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0 χάρη σε καταπληκτικό σουτ στην κίνηση του Μπετίνι στο 13'.

Ατλέτικο Τουκουμάν - Ροζάριο Σεντράλ 2-2

Δραματικό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης μεταξύ της Ατλέτικο Τουκουμάν με τη Ροζάριο Σεντράλ που έληξε ισόπαλο (2-2). Η ψυχωμένη Ατλέτικο που παίζει για την παραμονή στην κατηγορία ισοφάρισε στο 90' με γκολ του Περέιρα στερώντας απ' τη Ροζάριο μια νίκη που θα την έφερνε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Σαν Λορέντσο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κοτσιουμπίνσκι στο 7' αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τον Κιντάνα στο 55' και τον Μαρτίνες στο 72'.