Αθλητισμός|30.06.2020 23:22

Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπασκόνια: Λύγισε την Μπάρτσα με καλάθι στο φινάλε!

Η Μπασκόνια έκανε το... θαύμα της, νίκησε την Μπαρτσελόνα κι αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ισπανίας για πρώτη φορά μετά το 2010! Ο τελικός του ισπανικού πρωταθλήματος μπάσκετ που διεξήχθη στη Βαλένθια εξελίχθηκε σε θρίλερ με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δείχνει χαρακτήρα στα τελευταία δευτερόλεπτα και να επικρατεί με 69-67 χάρη σε lay up του Βιλντόζα. Μόλις 3,2'' πριν από το τέλος!

Ο Ακίλε Πολονάρα έδωσε την ασίστ της σεζόν για τους Βάσκους, με τον Λούκα Βιλντόζα να σκοράρει το πιο κρίσιμο καλάθι της σεζόν. Η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να πάρει τον τίτλο, όμως το σουτ τριών πόντων του Κόρι Χίγκινς από τη γωνία δεν βρήκε στόχο, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς για την ομάδα των Βάσκων.

Το παιχνίδι είχε σασπένς από την αρχή. Ιδίως στο φινάλε όμως η ένταση κορυφώθηκε. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν ισόπαλες (51-51) την τρίτη περίοδο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια με τα τρίποντα των Τζάνινγκ και Σενγκέλια πέρασε μπροστά (60-61, 34'). Στο τελευταίο 5λεπτο η Μπαρτσελόνα έπρεπε να αγωνιστεί χωρίς τον Μίροτιτς, που αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Ο Πολονάρα με τρίποντο έβαλε την Μπασκόνια σε θέση οδηγού με 64-67, όμως ο Οριόλα με βολές ισοφάρισε 10 δεύτερα πριν από το τέλος (67-67).

Ο Πολονάρα με μια εξαιρετική πάσα έδωσε έτοιμο καλάθι στον Βιλντόζα, που έγραψε το 67-69, 3,2'' προτού ακουστεί η κόρνα της γραμματείας. Στην τελευταία φάση του αγώνα o Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και η Μπασκόνια κατέκτησε το πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 39-33, 51-51, 67-69.