Αθλητισμός|05.08.2020 00:51

Επέστρεψε στην Premier League η Φούλαμ - Πήρε τον τελικό των 200 εκατ. ευρώ!

Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα ενός έτους, η Φούλαμ επιστρέφει στην Premier League (ακολουθώντας την πρωταθλήτρια Λιντς και την Γουέστ Μπρομ) καθώς επικράτησε στον... λονδρέζικο τελικό των πλέι οφ της Championship της Μπρέντφορντ με 2-0 στην παράταση. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός στην κανονική του διάρκεια με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές φάσεις δίχως όμως να επιτευχθεί κάποιο γκολ. Ο αγώνας, που διεξήχθη στο άδειο Γουέμπλεϊ, οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου η Φούλαμ ήταν ανώτερη. Κι ευτύχησε να προηγηθεί με τον Μπράιαν στο 105' όταν με ένα μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Μπρέντφορντ, ο οποίος έχει ευθύνη.

Η Μπρέντφορντ προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά η Φούλαμ εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε και σε μία αντεπίθεση και πάλι ο Μπράιαν πέτυχε το 2-0 στο 118ο λεπτό, κι έγινε ο ήρωας της βραδιάς. Η Μπρέντφορντ πήρε κάποια... δευτερόλεπτα ελπίδας όταν στο 124' μείωσε (2-1) με τον Ντάλσγκαρντ, αλλά αμέσως μετά τη σέντρα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα. Η Φούλαμ πανηγύρισε την επάνοδό της στη μεγάλη αγγλική κατηγορία αλλά και την επιστροφή της στην οικονομική ελίτ καθώς θα βγει ωφελημένη από την επικράτησή της στον τελικό της Championship κατά περίπου 200 εκατ. ευρώ!