Αθλητισμός|06.08.2020 23:07

Europa League: «Σκούπισε» τη Ρόμα η Σεβίλλη, πέρασε με δεύτερη νίκη η Λεβερκούζεν

Με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο και αποφασισμένη για την πρόκριση, η Σεβίλλη ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ρόμα στη Γερμανία και με τη νίκη της με 2-0, συνεχίζει στο Final 8 του Europa League. Oι Ισπανοί έπαιξαν με πάθος από την αρχή του αγώνα, πάλεψαν σε όλες τις μονομαχίες και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 22' με μία εξαιρετική κούρσα του Ρεγκιλόν. Πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ελ Νεσίρι και απέκλεισαν εύκολα τους Ιταλούς, καθώς είχαν και δύο δοκάρια με Κουντέ και Μπανέγα. Η Σεβίλλη θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Γουλβς-Ολυμπιακός.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε 1-0 της Ρέιντζερς στη «Μπάι Αρένα» και σε συνδυασμό με το 1-3 του πρώτου αγώνα προκρίθηκαν εύκολα στην προημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την ισχυρή Ίντερ. Ο Ντιαμπί στο 51', πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.