Αθλητισμός|05.11.2020 22:38

Euroleague: Εβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός και πέρασε απ' την έδρα της Ζενίτ

Εβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου στη Euroleague. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Ρωσία με 75-66. Οι Πειραιώτες βελτίωσαν τη βαθμολογική τους θέση φτάνοντας στο 4-3, ενώ έσπασαν και το αήττητο της ρωσικής ομάδας που πάντως είχε λιγότερα ματς λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μάρτιν ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, εξαιρετικοί ήταν και οι Παπανικολάου και ΜακΚίσικ με 10, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Σπανούλη με 9 πόντους και 5 ασίστ. Ωστόσο, οι Πειραιώτες ανησυχούν για την κατάσταση της υγείας του Χάρισον, ο οποίος αποχώρησε από το παρκέ τραυματίας...

Για 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός «ακούμπησε» το... ταβάνι των δυνατοτήτων του και ήταν καταπληκτικός, κάτι που αποτυπώθηκε και σε διαφορά 15 πόντων στο 30' (43-58). Όλα έδειχναν μία εύκολη επικράτηση, όμως το «ερυθρόλευκο» μπλακ - άουτ και η αντεπίθεση της Ζενίτ δημιούργησαν καταστάσεις θρίλερ στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Πασκουάλ ξύπνησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατέβασε την διαφορά και δημιούργησε άγχος στους Πειραιώτες, όμως η ποιότητα των φιλοξενούμενων και κάποιες σωστές επιλογές έφεραν τελικά το σημαντικό διπλό (75-66).

Δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)