Αθλητισμός|19.11.2020 23:57

Ολική κατάρρευση και διασυρμός του Παναθηναϊκού από την Μπασκόνια

Εναν μήνα συμπλήρωσε ο Παναθηναϊκός δίχως νίκη στη Euroleague. Οι «πράσινοι» για τέταρτο σερί ματς στη διοργάνωση δεν τα κατάφεραν και υπέστησαν μια ήττα που τους φέρνει σε ακόμη πιο δυσμενή θέση στη βαθμολογία (2-6). Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μετά τις ήττες από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Εφές στο ΟΑΚΑ και τη Βαλένθια εκτός έδρας την περασμένη Τρίτη (17/11), έχασε και στη χώρα των Βάσκων από τη μαχητική και πεισματάρα Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με 93-72.

Κι αν στη Βαλένθια οι «πράσινοι» έδωσαν μάχη για να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν το ματς, στη Βιτόρια το «τριφύλλι» κατέρρευσε ολοκληρωτικά -ιδίως την τέταρτη περίοδο- και υπέστη μια πολύ βαριά ήττα με 21 πόντους διαφορά αποδεικνύοντας ότι ο Βόβορας και οι παίκτες του έχουν αρκετά ανηφορικό δρόμο προκειμένου να γίνουν ανταγωνιστικοί και να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο. Πώς να διεκδικήσουν τη νίκη άλλωστε από τη στιγμή που δέχθηκαν 95 πόντους από τη Βαλένθια και 93 από την Μπασκόνια; Ο Παπαπέτρου με 16, ο Νέντοβιτς με 15 και ο Παπαγιάννης με 11 πόντους διασώθηκαν από το ναυάγιο. Από την άλλη πλευρά, οι «καυτοί» Πίτερς και Βιλδόζα σταμάτησαν στους 19 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε από την αρχή να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και τα κατάφερε φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +8 (2-10). Ωστόσο η Μπασκόνια αντέδρασε και εξίσου γρήγορα κάλυψε το χάντικαπ ισοφαρίζοντας. Τελικά η ομάδα του Βόβορα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων (20-23).

Στη δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια πάτησε γκάζι και με μαζεμένους επτά πόντους βρέθηκε στο +4 (27-23) αλλά ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Κασελάκη επανήλθε (31-32). Κάπου εκεί όμως η δυνατή άμυνα των Βάσκων επέφερε ένα μπλακ άουτ στο «τριφύλλι» που από το +1 βρέθηκε στο -10, διαφορά που μείωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου οι «πράσινοι» χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου που έφτασε τους 9 πόντους και μαζί με τον Νέντοβιτς που είχε 10, κράτησαν όρθιο τον ΠΑΟ.

Η διακοπή του ημιχρόνου λειτούργησε ευεργετικά για τον Παναθηναϊκό που στην τρίτη περίοδο έπαιξε αισθητά καλύτερη και πιο πιεστική άμυνα βάζοντας δύσκολα στην Μπασκόνια. Με την καταλυτική παρουσία των Παπαγιάννη και Μήτογλου, οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά στο -1 (50-49). Και πάλι όμως η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο για να χτίσει διαφορά και να τελειώσει την περίοδο στους +8 (66-58).

Ο Παναθηναϊκός έκτοτε δεν βρήκε τις λύσεις για να ξαναμπεί στο ματς και η ήττα ήρθε ως φυσικό επακόλουθο για την ομάδα του Βόβορα που παρέμεινε κολλημένη στις δύο νίκες έπειτα από οχτώ αγώνες, με την τελευταία επιτυχία να καταγράφεται πριν από έναν μήνα (22/10) απέναντι στη Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ. Περισσότερο πάντως προβλημάτισε το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός έδειξε να παρατά τη μάχη στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72

Μπασκόνια: Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χένρι 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5 (3 ριμπάουντ), Φαλ, Πίτερς 19 (4/5 τρίποντα), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2/7 τρίποντα), Πολονάρα 6 (0/3 τρίποντα), Κούρουκς.

Παναθηναϊκός: Μακ 2 (1/4 δίποντα), Παπαγιάννης 11 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/5 σουτ, 0/2 βολές), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουάιτ 8 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα).