Αθλητισμός|18.01.2021 00:56

Premier League: Ανέβηκε δεύτερη η Μάντσεστερ Σίτι με «4άρα» και βλέπει κορυφή

Η καλή μέρα φάνηκε από το... απόγευμα για τη Μάντσεστερ Σίτι, που είδε τις δύο ανταγωνίστριές της στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μένουν ισόπαλες στο 0-0. Και λίγες ώρες αργότερα, χωρίς να απειληθούν καθόλου (έχοντας δεχτεί όλες κι όλες δύο τελικές) οι Πολίτες επικράτησαν της Κρίσταλ Πάλας άνετα με 4-0 και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της Premier League, σε ισοβαθμία με τη Λέστερ, μόλις δύο βαθμούς πίσω από την προπορευόμενη Γιουνάιτεντ και με ένα ματς λιγότερο. Κάτι που της δίνει ήδη... αέρα κορυφής.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ με πολύ ωραία κεφαλιά του Τζον Στόουνς στο 26ο λεπτό από μία απίθανη σέντρα του Ντε Μπρόινε με το εξωτερικό, αλλά ταυτόχρονα και ιστορική καθώς ο Βέλγος έφτασε τις 100 ασίστ με τη φανέλα της Σίτι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολίτες βρήκαν δίχτυα άλλες τρεις φορές. Αρχικά, ο Γκιουντογκάν στο 56΄ εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και έκανε το 2-0, στο 68ο λεπτό ο Στόουνς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση για το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 88ο λεπτό.