Αθλητισμός|28.01.2021 00:28

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 76-66: Διατήρησε την αρνητική παράδοση στη Euroleague

Οσο κι αν προσπάθησε ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε 76-66 για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Οι Μαδριλένοι πήραν εξαρχής προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +22 και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της ομάδας του Οντεντ Κάτας που πλησίασε μέχρι και το -5 στην τελευταία περίοδο, παγιώθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-8. Αντιθέτως, το Τριφύλλι που βρίσκεται στο 4-14, παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας έχοντας χάσει κάθε ελπίδα για την οχτάδα, ενώ διατήρησε και την αρνητική παράδοση που έχει δημιουργήσει στα παιχνίδια με τη Ρεάλ απ' την οποία μετρά δώδεκα σερί ήττες! Τελευταία φορά επικράτησε στα πλέι οφ της σεζόν 2017-18...

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε νωρίς-νωρίς προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας στο +8 (12-4) με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου, που έγινε +13 στο φινάλε της περιόδου (25-12). Ο κατήφορος για τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει σχεδόν άκοπα για τη Ρεάλ στο +20 (45-25) με τους Πράσινους να έχουν 11/24 δίποντα και 0/8 τρίποντα! Εξού και η διαφορά των 22 πόντων (49-27) που έκλεισε το ημίχρονο, με τον ΠΑΟ να μετρά 0/10 τρίποντα.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Οι Πράσινοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και βελτίωσαν τα ποσοστά στο σουτ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση της διαφορά κάτω από τους δέκα (58-49) για πρώτη φορά μετά από ώρα. Ωστόσο και πάλι οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +14 (64-50). Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό να αμύνεται πιο αποτελεσματικά και να ρίχνει γρήγορα τη διαφορά ξανά κάτω από τους δέκα πόντους (66-58), φτάνοντας και στο -5 (66-61) στο 34'.

Η Ρεάλ βρήκε έξι μαζεμένους πόντους και ξέφυγε στο +11 αλλά ο Νέντοβιτς απάντησε με πέντε πόντους ρίχνοντας τη διαφορά στους οχτώ (74-66). Ωστόσο ένα επιθετικό φάουλ του Ογκαστ στα 36'' πριν από το φινάλε, έφερε την μπάλα ξανά στα χέρια των Μαδριλένων που σφράγισαν την επικράτησή τους.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 11 (3/3 τρίποντα), Ρούντι, Αμπάλντε 4 (1), Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντεκ 20 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκαρούμπα (4 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1/7 τρίποντα), Τόμπκινς (0/3 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 10 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 4 (2/8 σουτ), Μποχωρίδης 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Όγκαστ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 18 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2 (7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος.