Αθλητισμός|10.02.2021 00:29

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0: Ο ΜακΤόμινεϊ την έστειλε 8άδα του FA Cup

Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, η «χρυσή» αλλαγή του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, έκρινε την πρόκριση στο παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Γουέστ Χαμ στο Ολντ Τράφορντ. Ο εξαιρετικός Σκωτσέζος μέσος πέρασε στον αγώνα στο 73ο λεπτό αντί του Μάτιτς και στο 8ο λεπτό της παράτασης σκόραρε κι έστειλε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας τους Μπέμπηδες που επικράτησαν δύσκολα με 1-0.

Τα «σφυριά» έβαλαν δύσκολα στους «κόκκινους διάβολους» καθώς η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 0-0, όμως, οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν ότι διαθέτουν μια ομάδα που χτίζει προφίλ νικητή φτάνοντας τελικά στο πολύτιμο 1-0 που τους στέλνει στην 8άδα του FA Cup. Εκεί έχει προκριθεί ήδη η Μπόρνμουθ, ομάδα της Championship, που νίκησε με 2-0 την Μπέρνλι εκτός έδρας. Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Σάριτζ και δύο λεπτά πριν από το 90' ο Στάνισλας με πέναλτι «σφράγισε» τη μεγάλη πρόκριση των φιλοξενούμενων.