Αθλητισμός|20.03.2021 20:06

Θέλτα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: Εις το όνομα του Μπενζεμά

Με τον Καρίμ Μπενζεμά να τα κάνει όλα μέσα στο γήπεδο η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από το Βίγο επικρατώντας 3-1 της Θέλτα για την 28η αγωνιστική της La Liga. Ο Γάλλος σταρ των Μερένχες πέτυχε δύο γκολ, μοίρασε μια ασίστ και ουσιαστικά οδήγησε τους Μαδριλένους σε μια πολύτιμη νίκη που τη φέρνει (με ματς περισσότερο) στο -3 από την προπορευόμενη Ατλέτικο Μαδρίτης και στο +1 από την τρίτη Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ξανά σε μεγάλη μέρα τον Μπενζεμά, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 20' έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κρόος, απ' τα πόδια του οποίου προήλθε και το δεύτερο γκολ του Γάλλου κανονιέρη (30') με ένα ακόμη θαυμάσιο τελείωμα. Η Θέλτα αντέδρασε πριν από το ημίχρονο και μείωσε στο σκορ (1-2) με κεφαλιά του Μίνα στο 40' αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ένα δεύτερο γκολ αν και είχε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει με εκτέλεση φάουλ του Ασπας που τράνταξε το δοκάρι. Κι αφού απέφυγε την ισοφάριση, η Ρεάλ σκόραρε για τρίτη φορά στις καθυστερήσεις (94') με τον Ασένσιο έπειτα από πάσα «πάρε-βάλε» του Μπενζεμά, ο οποίος έφτασε τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, σκόραρε για έκτο σερί παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ.