Αθλητισμός|20.03.2021 23:11

Αρης - ΠΑΟΚ 71-77: Με πείσμα και Τέρνερ ο Δικέφαλος θριάμβευσε στο ντέρμπι

Με καθοδηγητή και εκτελεστή τον Ελστον Τέρνερ ο ΠΑΟΚ ξύπνησε από τον λήθαργο και με αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο νίκησε σε ντέρμπι από τα παλιά της Basket League τον Αρη με 71-77 στο Αλεξάνδρειο κι έκανε άλμα εξάδας με θετικό, πια, ρεκόρ νικών 9-8. Ο Δικέφαλος έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα, ξεπέρασε τις αντιξοότητες και τα δικά του φάλτσα και στην κρίσιμη στιγμή γύρισε τον... διακόπτη και επικράτησε του συμπολίτη και αιώνιου αντιπάλου σε ένα ωραίο ντέρμπι που δεν είχε την αίγλη αλλά είχε το πάθος και την ένταση του ένδοξου παρελθόντος των δύο συλλόγων.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τσαλμπούρη εκτός και τον Παπαντωνίου off με τραυματισμό στο... ζέσταμα, με τον Γκρίφιν και τον Λοβ σε μέτρια βραδιά, βρήκε τον ηγέτη του στο πρόσωπο του Τέρνερ, ο οποίος βγήκε μπροστά στην τέταρτη περίοδο σκοράροντας 13 από τους 17 πόντους του, ενώ και ο Κάρτερ έγραψε το τρίποντο-«μαχαιριά» στο 71-73, που ουσιαστικά εξασφάλισε το «ροζ φύλλο» για τον Δικέφαλο, οποίος καλοβλέπει πια και την πέμπτη θέση.

Ο Αρης από την πλευρά του, έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ως και το τέλος της τρίτης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, έχασε το καθαρό μυαλό του, χαλάρωσε τη μέχρι τότε αποτελεσματική άμυνά του και μοιραία γνώρισε  την ήττα που τον κράτησε στο 6-11. Για τους γηπεδούχους 13 πόντους είχε ο Φλιώνης και από 11 Τσάλμερς, Ντραγκίσεβιτς και Λιτλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσάλμερς 11 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεκόζι 9 (1), Σταμάτης 4 (0/5 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λοβ 8 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκρίφιν 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6 (1), Κάρτερ 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τέρνερ 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές)