Αθλητισμός|27.05.2021 01:53

Βιγιαρεάλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 11-10 στα πέναλτι: To Κίτρινο υποβρύχιο σήκωσε το Europa League

Γιάννης Σκόκας

Το θαύμα της Βιγιαρεάλ ολοκληρώθηκε! Το Κίτρινο Υποβρύχιο... τορπίλισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Europa League στο Γκντανσκ (παρουσία 9.000 θεατών) και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του ισπανικού συλλόγου έναν ευρωπαϊκό τίτλο μόλις στην παρθενική παρουσία του σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Επειτα από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες σε ημιτελικούς, η Βιγιαρεάλ τα κατάφερε και έφτασε μέχρι την κορυφή έχοντας για «καπετάνιο» τον μετρ του Europa League, Ουνάι Εμερι, ο οποίος εξελίσσεται σε θρύλο στον θεσμό. Ο Ισπανός κόουτς έφτασε τις τέσσερις κατακτήσεις μετά τα τρία τρόπαια που σήκωσε ως κόουτς της Σεβίλλης (έχει κι έναν χαμένο τελικό με την Αρσεναλ).

Η Βιγιαρεάλ που έφτασε αήττητη μέχρι τον τελικό με απολογισμό 12 νίκες και 2 ισοπαλίες, έμεινε αήττητη και στο 15ο ματς της σεζόν που είχε συναρπαστική εξέλιξη καθώς έπειτα από το 90λεπτο που έληξε 1-1 και την παράταση, κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί έσπασαν καρδιές διότι οι 20 πρώτες εκτελέσεις (δέκα για κάθε ομάδα) ήταν εύστοχες! Με το σκορ στο 10-10 ανέλαβαν δράση οι τερματοφύλακες. Κι η τύχη χαμογέλασε στη Βιγιαρεάλ: ο Ρούγι ευστόχησε (11-10) και ο μοιραίος Ντε Χέα νικήθηκε από τον αντίπαλό του, που αυτομάτως μετετράπη σε ήρωα της βραδιάς.

Η κατάρα του Ντε Χέα

Αντιθέτως, ο Ντε Χέα επιβεβαίωσε την... κατάρα που τον κυνηγά τα τελευταία χρόνια στα πέναλτι καθώς έχει να πραγματοποιήσει απόκρουση από τον Απρίλιο του 2016! Εκτοτε δέχθηκε 25 από τα 25 συν τα 11 του τελικού... Η νίκη της Βιγιαρεάλ πάντως έχει πολλαπλάσια αξία καθώς, πέραν του τροπαίου, κέρδισε και μια θέση στο Champions League της νέας σεζόν καθώς μέχρι τη σέντρα του τελικού προοριζόταν για το νεοσύστατο Europa Conference League ούσα έβδομη στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Δίχως τίτλο για τέταρτη χρονιά

Από την άλλη πλευρά, η Γιουνάιτεντ ανήμερα της επετείου της επικής κατάκτησης του Champions League το 1999 απέναντι στην Μπάγερν με το χρυσό γκολ του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στις καθυστερήσεις, δεν έκανε ξανά το θαύμα της. Ο Νορβηγός, από τον πάγκο πλέον, δεν μπόρεσε να μεταδώσει το... μαγικό του άγγιγμα στους παίκτες του και να οδηγήσει τους Μπέμπηδες στον πρώτο τους τίτλο μετά το Europa League του 2017 (επί εποχής Μουρίνιο). Κάπως έτσι ο ιστορικός βρετανικός σύλλογος μένει χωρίς κούπα για τέταρτη σερί χρονιά μολονότι η τρέχουσα σεζόν ήταν θετική βάσει της βελτίωσης που παρουσίασε και της συνολικής απόδοσης της ομάδας.

1-0 με Μορένο

Η Βιγιαρεάλ κατόρθωσε να αποσυντονίσει τους ποδοσφαιριστές της Γιουνάιτεντ, οι οποίοι αδυνατούσαν να απειλήσουν για αρκετή ώρα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 29' ο Παρέχο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «σημάδεψε» τον Ζεράρ Μορένο ο οποίος κινήθηκε έξυπνα, ξέφυγε από τους αντιπάλους του και με αποτελεσματική προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0) σκοράροντας για έβδομη φορά σε 12 φετινά ματς στο Europa League.

Στα ίσια με Καβάνι

Μέχρι το ημίχρονο η Γιουνάιτεντ ήταν αγνώριστη, αλλά με το ξεκίνημα του β' 45λεπτου άρχισε να ξεδιπλώνει στο γήπεδο τα στοιχεία που την έκαναν να ξεχωρίσει στη διάρκεια της σεζόν. Η ομάδα του Σόλσκιερ άρχισε να ασκεί ασφυκτική πίεση, η οποία απέδωσε καρπούς νωρίς καθώς στο 55' ο Καβάνι ισοφάρισε (1-1) με σουτ από κοντά φτάνοντας τα έξι γκολ σε πέντε φετινές συμμετοχές στο Europa!

Δίχως γκολ μέχρι τέλους

Η Γιουνάιτεντ κυνήγησε με... μανία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας, έχασε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα ο τελικός να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί η Βιγιαρεάλ έχοντας κάνει αλλαγές σε αντίθεση με τους Κόκκινους Διαβόλους που μέχρι το 100'(!) έπαιξαν σε μια ενδεκάδα, έδειξε μεγαλύτερη διάθεση, ήταν πιο δραστήρια αλλά και πάλι γκολ δεν βρήκε, όπως και η ομάδα του Μάντσεστερ, που από ένα σημείο και έπειτα έδειξε απλώς να περιμένει τη διαδικασία των πέναλτι. Ακόμη κι οι αλλαγές των προπονητών στο φινάλε ήταν με τη σκέψη στις εκτελέσεις που επρόκειτο να ακολουθήσουν...

• Ντε Χέα απέκρουσε ο Ρούγι

Βιγιαρεάλ: Ρούγι, Φόιτ (88' Μάριο Γκασπάρ), Αλμπιόλ, Πάου, Πεδράθα (87' Μορένο), Παρέχο, Τριγκέρος (77' Μόι Γκόμεθ), Καπουέ (120' Ράμπα), Γέρεμι Πίνο (77' Αλκάθερ), Μπάκα (60' Κοκλάν), Ζ. Μορένο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα (120' Τέλες), Μπαϊγί (115' Τουανζέμπε), Λίντελοφ, Σο, Μακτόμινεϊ (120' Μάτα), Πογκμπά (115' Τζέιμς), Γκρίνγουντ (99' Φρεντ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Καβάνι.

Στα αξιοσημείωτα του τελικού είναι και η παρουσία του 18χρονου Γέρεμι Πίνο (18 ετών, 218 ημερών) στην αρχική ενδεκάδα της Βιγιαρεάλ καθώς έγινε ο νεαρότερος Ισπανός που αγωνίζεται ως βασικός σε ευρωπαϊκό τελικό καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Ίκερ Κασίγιας (19 ετών, 4 ημερών).