Αθλητισμός|18.06.2021 21:24

Κροατία - Τσεχία 1-1: Δίκαιη μοιρασιά με Σικ και Πέρισιτς

Ενα θαυμάσιο γκολ του Πέρισιτς κράτησε όρθια την Κροατία στη μάχη για την πρόκριση στους 16 του Euro 2020. Παράλληλα όμως, και η Τσεχία με την ισοπαλία (1-1) που εξασφάλισε στο ματς της Γλασκώβης για τον 4ο όμιλο, έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση καθώς έφτασε τους τέσσερις βαθμούς που φαίνεται ότι εξασφαλίζουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση ακόμη και σε περίπτωση που κάποια ομάδα τερματίσει τρίτη. Επί του παρόντος πάντως, η κατάσταση στον όμιλο είναι ιδιαίτερα ρευστή και όλα θα κριθούν στα ματς της τελευταίας αγωνιστικής μεταξύ Κροατίας - Σκωτίας και Αγγλίας - Τσεχίας.

Σικ και Πέρισιτς έκριναν το ματς

Οι Τσέχοι φάνηκε να πατούν καλύτερα στο γήπεδο στο α' ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σικ (το κέρδισε ο ίδιος έπειτα από αγκωνιά του Λόβρεν) κι έφτασε τα τρία γκολ στο Euro, όντας ο κορυφαίος σκόρερ του τουρνουά. Στο β' ημίχρονο η Κροατία μπήκε στο γήπεδο με αποφασιστικότητα και μεγαλύτερη διάθεση και πολύ γρήγορα έφτασε στην ισοφάριση με εξαιρετικό γκολ του Πέρισιτς στο 47'. Στη συνέχεια, όσο κι αν προσπάθησαν οι δυο ομάδες το σκορ δεν άλλαξε και πλέον τα εισιτήρια για την επόμενη φάση θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβατσιτς (87' Μπρόζοβιτς), Πέρισιτς, Κράμαριτς (62' Βλάσιτς), Μπρέκαλο (46' Ιβάνουσετς), Ρέμπιτς (46' Πέτκοβιτς).

Τσεχία: Βάτσλικ, Τσελούστκα, Τσούφαλ, Κάλας, Μπόριλ, Χόλες (63' Κραλ), Σούτσεκ, Νταρίντα (87' Μπαράκ), Μάζοπουστ (63' Χλόζεκ), Γιάνκτο (74' Σέβτσικ), Σικ (74' Κρμέντσικ).