Αθλητισμός|29.07.2021 15:03

Ολυμπιακοί Αγώνες 2021: Αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη της αήττητης Εθνικής πόλο

Η Εθνική πόλο δυσκολεύτηκε απέναντι στην πεισματάρα και μαχητική Ιαπωνία αλλά επικράτησε έστω και αγχωτικά με 10-9 για την 3η αγωνιστική του τουρνουά πόλο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο και παρέμεινε αήττητη (μετά τη νίκη επί της Ουγγαρίας και την ισοπαλία με την Ιταλία) στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, όπου συγκατοικεί με την Ιταλία. Εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην οχτάδα αλλά θέλει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει του καθοριστικού νοκ άουτ στα προημιτελικά που θα καθορίσει αν θα διεκδικήσει μετάλλιο ή όχι.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεχτικές στην άμυνά τους αλλά και δίχως ορθές επιθετικές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά στο 1-1. Στη δεύτερη περίοδο ωστόσο το παιχνίδι άνοιξε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν από τέσσερα γκολ (4-4 το επιμέρους σκορ) φτάνοντας στο ημίχρονο στο 5-5.

Στο τρίτο οχτάλεπτο οι Ιάπωνες πήραν προβάδισμα στο σκορ (5-6) αλλά η Ελλάδα βελτίωσε αισθητά την άμυνά της, βρήκε δύο γκολ και έκλεισε την περίοδο στο +1 (7-6). Στην τελευταία περίοδο με γκολ του Καπότση η Ελλάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) αλλά οι Ιάπωνες μείωσαν ξανά στο γκολ (8-7) και λίγο αργότερα ισοφάρισαν (8-8). Η Εθνική μας βρήκε ένα ακόμη γκολ με τον Γενηδουνιά για το 9-8, όμως η Ιαπωνία ισοφάρισε ξανά σε 9-9. Στα 40'' πριν από το φινάλε η Ελλάδα, έπειτα από καλοσχεδιασμένη επίθεση, σκόραρε με τον Αργυρόπουλο (10-9), ο οποίος πέτυχε τον νικητήριο γκολ.

Το επόμενο ματς της Εθνικής είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 31 Ιουλίου με τη Νότιο Αφρική, την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

Καιρός - Καύσωνας: Πώς θα χρησιμοποιήσουμε σωστά τα κλιματιστικά μας

Πέτρος Φιλιππίδης: Ο καλλιτεχνικός κόσμος σχολιάζει την προφυλάκισή του - «Δημιουργήσατε την αίσθηση ότι είναι βασιλιάδες»

Τόκιο 2020Ολυμπιακοί Αγώνες ΤόκιοΕθνική ΠόλοΕθνική ομάδαΟλυμπιακοί Αγώνες 2021Ολυμπιακοί ΑγώνεςΠόλο