Αθλητισμός|25.08.2021 15:11

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα με τον Μιχαλεντζάκη στην κολύμβηση

Ο Πάνος Τριανταφύλλου άνοιξε... λογαριασμό στο Τόκιο με το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ακολούθησε με το δεύτερο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε τρίτος στην κούρσα των 100 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό είναι το δεύτερο Παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό στο Ρίο στα 100 μ. πεταλούδα - S9.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο – S8, τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση με χρόνο 58.73. Ο Ελληνας πρωταθλητής γύρισε μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ στο πρώτο 50αρι, αλλά ο Αυστραλός Πόφαμ και ο Ρώσος Νικολάεφ έκαναν την αντεπίθεσή τους και τερμάτισαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα. Ο Μιχαλεντζάκης πήρε το δεύτερο για την Ελλάδα στην διοργάνωση μετά από αυτό του Πάνου Τριανταφύλλου στην ξιφασκία, επίσης χάλκινο.

Όλες οι ειδήσεις

Μητσοτάκης για φωτιές: Η συγγνώμη δεν ήταν μόνο αναγνώριση ευθύνης αλλά σύνθημα για δράση

Τσίπρας σε Μητσοτάκη: «Κανένας πρωθυπουργός δεν έκανε τόσο μεγάλη ζημιά σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα»

Υποχρεωτικός εμβολιασμός – Πέτσας: Ανοιχτό ενδεχόμενο επέκτασης

Μπουρλά: Δεν αποκλείεται νέα ανθεκτική μετάλλαξη – Σε 95 μέρες νέο εμβόλιο