Αθλητισμός|16.10.2021 19:49

Premier League: Τρομερή Λέστερ ανάγκασε την προβληματική Γιουνάιτεντ σε εκτός έδρας ήττα

Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες του Μάντσεστερ, στα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής της Premier League. Η Σίτι, αν και δυσκολεύτηκε κατά διαστήματα από την αξιόμαχη Μπέρνλι, πήρε τη νίκη με 2-0 στο Ετιχαντ, χάρη σε γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα και Ντε Μπρόινε.

Την ίδια ώρα η Γιουνάιτεντ, αν και προηγήθηκε νωρίς με εξαιρετικό γκολ του Γκρίνγουντ, ηττήθηκε τελικά με 4-2 από την τρομερή Λέστερ και έχασε περισσότερο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα των Κόκκινων Διαβόλων από τον Ιανουάριο του 2020, κι αφού μεσολάβησαν 28 ματς δίχως χαμένο παιχνίδι.

Ο Τίλεμανς με ωραίο γκολ ισοφάρισε για τις «αλεπούδες» και το τελευταίο τέταρτο ήταν συγκλονιστικό. Ο Σογιουντσού στο 78' έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Ράσφορντ «απάντησε» στο 82' -βρίσκοντας δίχτυα στην παρθενική του εμφάνιση για φέτος, μετά την επέμβαση στον ώμο-, αλλά δύο λεπτά αργότερα «μίλησε» ο Τζέιμι Βάρντι και στις καθυστερήσεις ο Ντάκα «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς.

Η Νόριτς δεν κατάφερε ούτε σήμερα να πετύχει την παρθενική νίκη της, καθώς παραχώρησε 0-0 στη Μπράιτον και παραμένει «κολλημένη» στην τελευταία θέση. Ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν βασικός για τα «καναρίνια», ενώ ο Χρήστος Τζόλης δεν χρησιμοποιήθηκε. Απίθανη ανατροπή για τη Γουλβς, η οποία νίκησε στο Μπέρμιγχαμ 3-2 την Αστον Βίλα, αν και έχανε 2-0 ως το 80΄ (!), με τον Ρούμπεν Νέβες να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 95΄. Η Σαουθάμπτον, τέλος, πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο», επικρατώντας 1-0 της Λιντς στο «Σεντ Μέρις» με γκολ του Μπρόχα.