Αθλητισμός|05.12.2021 10:15

Παραγουάη: Η Σέρο Πορτένιο επαιζε με 10 παίχτες, έχανε και τελικά πήρε πρωτάθλημα με γκολ στο 99' και στο 101'

Αδιανόητο, ανεπανάληπτο, μοναδικό. Στιγμές που μόνο το ποδόσφαιρο μπορεί να χαρίσει. Σε παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική που χρειάζεσαι ισοπαλία για να κατακτήσεις το πρωτάθλημα και ο αντίπαλος μόνο νίκη, να παίζεις από το 15' με δέκα παίκτες και να βρίσκεσαι να χάνεις ως τις καθυστερήσεις με 2-0! Μπορεί άραγε να ανατραπεί η κατάσταση; Κι όμως μπορεί! Και το έκανε η Σέρο Πορτένιο στην Παραγουάη, κατακτώντας το πρωτάθλημα μετά το εκτός έδρας 2-2 με την Γκουαρανί Ασουνσιόν.

Στο 51' οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και στην αντεπίθεσή τους η αντίπαλος έκανε το 2-0 κι εκεί φάνηκε να τελειώνουν όλα. Στις καθυστερήσεις όμως η Γκουαρανί δέχτηκε δύο κόκκινες κάρτες σε ισάριθμα λεπτά, στο 92' και στο 93' και η Σέρο Πορτένιο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 99' ο δεξιός μπακ Εσπινόλα μείωσε σε 2-1, για να έρθει ο στόπερ Πατίνιο στο 101' και με κεφαλιά να κάνει το 2-2 στο πιο χιτσκοκικό φινάλε που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς.