Αθλητισμός|30.01.2022 00:15

Copa Africa: Έκανε την έκπληξη η Μπουρκίνα Φάσο και πέρασε στα ημιτελικά!

Η ξέφρενη πορεία της Μπουρκίνα Φάσο στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, γνωστότερο ως Copa Africa, συνεχίζεται στα γήπεδα του Καμερούν. Η άλλοτε αποκαλούμενη, Άνω Βόλτα, επικράτησε 1-0 και πέταξε εκτός τουρνουά την Τυνησία που ήταν το φαβορί για την πρόκριση.

Το γκολ του Ντανγκό Ουατάρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκρινε τον αγώνα στο «Όμνισπορ Ρουμντέ» της Γκαρούα κι έστειλε την ομάδα του Κάμου Μάλο στην τετράδα του τουρνουά, όπου στις 2 Φεβρουαρίου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα της Κυριακής (30/01) μεταξύ της Σενεγάλης και της Ισημερινής Γουϊνέας. Ο σκόρερ του ματς αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό με απευθείας κόκκινη, ωστόσο, η Τυνησία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα για να σκοράρει.

Η Μπουρκίνα Φάσο δημιουργεί καλή παράδοση πλέον στο Copa Africa καθώς την τελευταία δεκαετία έχει παίξει μια φορά σε τελικό (ηττήθηκε το 2013), ενώ τερμάτισε τρίτη το 2017.

Μπουρκίνα Φάσο: Κόφι, Καμπορέ, Σουμαΐλα Ουαταρά, Ταπσόμπα, Γιάγκο, Γκίρα, Τουρέ, Σανγκαρέ, Μπαγιάλα, Ντανγκό Ουαταρά, Τζιμπρίλ Ουαταρά (71' Κονατέ)

Τυνησία: Σαΐντ, Ντρέγκερ, Ιφά, Μπρον, Χαντάντι (46' Μααλούλ), Σλιμανέ (46' Σλιτί), Σκίρι (84' Ράφια), Λαϊντουνί, Μσάκνι, Τζαζίρι (75' Τζεμπάλι), Καζρί